Rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 23:00
Rzeczy współtworzą świat, w którym się poruszamy. Nie tylko ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, ale też odczuwamy wobec nich rozmaite emocje, a ich obecność jako niemych świadków uruchamia pamięć o ważnych zdarzeniach. Z drugiej jednak strony z rzeczami wiążą się rozmaite kłopoty.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Zarya Maxim Alexandrovich /Shutterstock.com

Posłuchaj
59:53 2021_05_01 23_00_00_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Jak radzić sobie z fetyszyzacją rzeczy i uprzedmiotowieniem ludzi (Rachunek myśli/Dwójka) 

Wiedzą o tym osoby cierpiące na kompulsywne zbieractwo, chciwcy, propagatorzy życiowego minimalizmu, asceci, moraliści i rozmaitej maści utopiści. Wszyscy oni uważają albo wręcz ich życie świadczy o tym, że rzeczy mogą mieć wielką władzę nad ludźmi – zarówno jako środki dominacji, jak i jako obiekty pożądania, których pragnienie może popchnąć do zbrodni.

Czy powinniśmy zatem poszukiwać uniwersalnych sposobów neutralizacji tego zagrożenia, które pachną tyranią? Jak radzić sobie z fetyszyzacją rzeczy i uprzedmiotowieniem ludzi?

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzej Waśkiewicz (socjolog)

Data emisji: 1.05.2021

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

"Być - to klucz do sprawy ojcostwa". Socjolog o zadaniach i wyzwaniach współczesnego taty

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 16:48
- Ojciec powinien umieć pokazać miłość, to, że jest przy dziecku i umieć zbudować z nim głęboką relację – mówi Portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Michał Łuczewski, socjolog i psycholog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, mąż i ojciec. Dzień Ojca to okazja, by przyjrzeć się współczesnym zadaniom ojców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Paweł Śpiewak: wzrastałem w domu pełnym książek

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 13:00
- Byłem wychowany w świecie, w którym poezja była podstawowym językiem mowy. Nasz dom rodzinny był nietypowy i nie znam drugiego takiego - opowiadał w Dwójce socjolog prof. Paweł Śpiewak.
rozwiń zwiń