Odpowiedzialność - za siebie, innych i świat

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 16:00
Wzrasta wraz z władzą, wiedzą i poziomem techniki. Zakłada wolność, sprawczość i racjonalność. Dotyczy czynów, ale także świata, w którym te czyny mają miejsce i dlatego może prowadzić do chęci, a nawet potrzeby jego zmiany.
Porozmawiajmy o odpowiedzialności
Porozmawiajmy o odpowiedzialnościFoto: Shutterstock/Black Salmon

O odpowiedzialności rozmawialiśmy w "Rachunku myśli" z dr. Bartoszem Działoszyńskim z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

***

"Rachunek myśli" to cotygodniowe wieczorne spotkanie z filozofią i psychoanalizą.

W tym roku audycja ma 5 odsłon:

1. Klasyczne teksty. W tym roku skupiamy się na dialogach Platona. Ogrom podjętych w nich problemów, ich nieustanna aktualność, a z drugiej strony pojawiające się wciąż nowe sposoby ich odczytania są doskonałym punktem wyjścia do refleksji nad współczesnością. Stałymi gośćmi tej odsłony są prof. Piotr Nowak i dr Andrzej Serafin.

2. Nowości. Chodzi zarówno o teksty polskie, jak i tłumaczenia ważnych książek myślicieli zagranicznych, które nieustannie trafiają do polskich księgarń, a także konferencje naukowe. Gośćmi są w tym wypadku specjaliści od danej tematyki/filozofa.

3. Psychoanalityczna lektura klasyki literatury. Stworzone przez dramaturgów i powieściopisarzy postaci służą nam w tym wypadku do objaśnienia różnych typów osobowości oraz podstawowych ludzkich dylematów. Gość: dr Cezary Żechowski.

4. Rachunek myśli twórcy. Każde spotkanie osnute wokół problemu bliskiego danemu artyście.

5. Problem/idea filozoficzna. W tej odsłonie kontynuujemy to, co robiliśmy do tej pory, czyli dyskutujemy o rozmaitych interpretacjach spraw, które dotyczą każdego człowieka. Stały gość: prof. Andrzej Leder.

Posłuchaj
60:18 2023_01_21 22_59_46_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Odpowiedzialność - za siebie, innych i świat (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr Bartosz Działoszyński (Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 21.01.2023

Godzina emisji: 23.00

mg

Czytaj także

Ten świat jest dla mnie rozczarowaniem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 08:00
Kiedy upadała komuna bohater "Czasu niedokonanego", Adam Brok, był nastolatkiem. – Miał tę naiwną, młodzieńczą wiarę, że ten świat będzie na miarę naszych nadziei – mówi Bronisław Wildstein w wywiadzie dla portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Witkacy przez całe życie chciał rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 20:00
– Wydaje mi się, że najważniejszy w projekcie Witkacowskiej etyki jest dialog – mówiła dr Agnieszka Kałowska, autorka książki "Witkacy. Etyka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

O nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 10:29
Jej przedmiotem mogą być bliscy i nieznajomi, starzy i młodzi, ludzie i to, co nieludzkie, konkret i abstrakcja.
rozwiń zwiń