Kultura

Ten świat jest dla mnie rozczarowaniem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 08:00
Kiedy upadała komuna bohater "Czasu niedokonanego", Adam Brok, był nastolatkiem. – Miał tę naiwną, młodzieńczą wiarę, że ten świat będzie na miarę naszych nadziei – mówi Bronisław Wildstein w wywiadzie dla portalu polskieradio.pl.







Nowa książka Wildsteina opisuje dramatyczne dzieje czterech pokoleń rodziny Broków, nierozerwalnie związane z historią poprzedniego stulecia. - XX wiek był czasem ponurym, czasem kataklizmów, wstrząsów, ludobójstw – mówi autor w rozmowie z portalem polskieradio.pl.

"Czas niedokonany" to powieść. - Literatura daje większe możliwości, niż inne formy pisarstwa. Starałem się czuć uczestnikiem wydarzeń, to bez porównania więcej, niż tylko relacjonować – przekonuje Bronisław Wildstein.

Książka traktuje o cywilizacji, którą sami stworzyliśmy i która, ostatecznie, zwraca się przeciw ludziom. – Efektem tej cywilizacji jest ludobójstwo nazistowskie czy komunistyczne – mówi znany publicysta. - Ten świat nie jest na miarę naszych nadziei. Nie tylko dla mnie jest wielkim rozczarowaniem. Myślę, że mógłby być bez porównania lepszy – stwierdza Wildstein.

Bohaterowie "Czasu niedokonanego" poszukują wolności, a w drodze do niej doświadczają pychy, cierpienia, popełniają zbrodnie. Powieść jest także próbą zrozumienia doświadczeń, które ukształtowały dzisiejszą Polskę. - Jeden z moich bohaterów ma dobre intencje, jest człowiekiem o dużej wrażliwości. Próbuje zaprowadzić ład na świecie. Wydaje mu się, że ze swoimi towarzyszami jest w stanie stworzyć ten ład. Konsekwencje jednak są upiorne – zdradza Wildstein.

Jak tłumaczy autor w wywiadzie dla portalu polskieradio.pl, opowiadając dzieje swoich bohaterów, starał się nie tylko opisywać ich losy, lecz także zrozumieć, dlaczego ich życie potoczyło się tak, a nie inaczej. Losy rodziny Broków są podobne do życiorysów ogromnej rzeszy Polaków, którzy w upadku komunizmu widzieli szansę na stworzenie lepszego świata. Dziś ci sami ludzie zastanawiają się, dlaczego Polska, o której wtedy marzyli, okazała się zupełnie inna.

Obejrzyj wywiad, jakiego Bronisław Wildstein udzielił specjalnie dla portalu polskieradio.pl

>>>Wideo znajduje się w ramce po prawej stronie<<<

 


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

O Polsce tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2008 10:36
Nie raz i nie dwa słyszymy, że prawda jest najważniejsza, że należy żyć tak, by zawsze móc spojrzeć w lustro. Niestety, ideały i życie okazują się być często dwoma, nie przylegającymi do siebie światami, co powoduje zamazywanie się granicy pomiędzy prawdą a fałszem. Współczesna kultura i elity promują wizję świata pozbawionego wyraźnego podziału na to co czarne i białe, kształtując przez to ułomną optykę złożoną z odcieni szarości. Bronisław Wildstein prezentuje świat, w którym rozpoznajemy wspó
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uważam Rze". Coś dla konserwatywnego czytelnika?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 12:23
Od 7 lutego będzie ukazywał się nowy tygodnik "Uważam Rze. Inaczej Pisane", w którym znajdą się m.in. informacje polityczne, kulturalne i naukowe. Tygodnik będzie wychodził w poniedziałki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Wildstein "Czas niedokonany"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 14:41
Epicka opowieść przedstawiająca losy ludzi wplątanych w ponurą historię dwudziestego wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Wildstein porażony "Dzieckiem Rosemary" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 07:00
Utwór Krzysztofa Komedy okazał się dla znanego publicysty i pisarza jednym z najmocniejszych radiowych przeżyć. Jakich innych wrażeń dostarczyła Bronisławowi Wildsteinowi muzyka dowiecie się z kolejnego odcinka naszej "Muzykoterapii".
rozwiń zwiń