"Aktorka z życia wzięta". Wspominamy Danutę Szaflarską

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:26
– W teatrze i w życiu była osobą, która niczego nie grała. Ona po prostu była – mówił reżyser Maciej Englert, dyrektor warszawskiego Teatru Współczesnego, z którym Danuta Szaflarska związana była przez wiele lat.
Audio
  • "Aktorka z życia wzięta". Wspominamy Danutę Szaflarską (PR, 19.02.2017)
Danuta Szaflarska zmarła 19 lutego 2017 r. w wieku 102 lat
Danuta Szaflarska zmarła 19 lutego 2017 r. w wieku 102 latFoto: PAP/Paweł Supernak

Dorota Szaflarska 1200 PAP.jpg
"Mówią o mnie, że jestem wybrykiem natury"

– Nie podlegała naszym marnościom, nie uważała, że jej się coś należy. Nie miała pretensji do życia, że jest życiem, ani pretensji do nikogo, kto był utalentowany – opowiadał Maciej Englert. – Myślę, że ona tylko nas opuściła, ale to nie znaczy, że nie penetruje teraz jakichś innych przestrzeni i też niczego od tych przestrzeni się nie domaga – dodał.

Reżyser Grzegorz Jarzyna, dyrektor TR Warszawa, którego aktorką Danuta Szaflarska była przez ostatnie kilkanaście lat życia, wspominał jej "poczucie humoru, dystans, ironię w stosunku do czasu i losu" oraz "życiodajną energię", którą chętnie dzieliła się z całym zespołem tego teatru. Opowiadał także o tym, jak udało mu się zatrudnić aktorkę, którą poznał w chwili, gdy miała zakończyć karierę teatralną...

***

Audycja okolicznościowa

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Maciej Englert (reżyser, dyrektor Teatru Współczesnego), Grzegorz Jarzyna (reżyser, dyrektor TR Warszawa), prof. Barbara Osterloff (historyk teatru), Tomasz Mościcki (krytyk teatralny, dziennikarz Dwójki), Mariusz Malec (reżyser, dokumentalista i scenarzysta), Waldemar Modestowicz (reżyser słuchowisk radiowych), Bożena Janicka (krytyk filmowy), Aleksandra Popławska (aktorka TR Warszawa)

Data emisji: 19.02.2017

Godzina emisji: 20.30

mc/mz


Czytaj także

Danuta Szaflarska: mówią o mnie wybryk natury

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 16:00
- W lutym skończę 99 lat. Bardzo bym chciała skończyć sto dlatego, że to byłby mój pierwszy jubileusz - mówiła w Dwójce znakomita aktorka, laureatka Złotego Berła 2013.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Danuta Szaflarska - młodzieńcza staruszka

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 18:50
– Jestem przekonany, że gdyby trzeba było jeszcze raz obsadzić "Tango", trudno byłoby znaleźć lepszą Babcię – mówił aktor Piotr Adamczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Danuta Szaflarska to fenomen na skalę światową"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 11:40
- Nie wiem, czy na świecie jest druga taka aktorka, która w wieku 100 lat gra w dwóch teatrach i obecnie w trzech sztukach - mówiła o Danucie Szaflarskiej Barbara Horawianka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Danuta Szaflarska - gwiazda i kumpela

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 19:00
– Szanujemy ją, ale też traktujemy jak jedną z nas. Mówimy do niej "cześć, Danka!", zarazem myśląc o niej jak o nauczycielce – mówił Adam Woronowicz o Danucie Szaflarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żegnamy Danutę Szaflarską. Aktorka zmarła w wieku 102 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 08:00
- Mówią o mnie, że jestem wybrykiem natury, bo gram w tym wieku. Gdyby nie wypadek, byłabym bardzo sprawna fizycznie, bo umysłowo w dalszym ciągu mam świetną pamięć - mówiła w Dwójce w 2013 roku znakomita aktorka.
rozwiń zwiń