Wierzba zamiast choinki. Święta u ludzi kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 10:50
- Miałem niekonwencjonalne święta, bo miałem niekonwencjonalnego ojca - wspominał w Dwójce kompozytor Krzesimir Dębski.
Audio
Krzesimir Dębski
Krzesimir Dębski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W czasie świąt Bożego Narodzenia artyści dzielą się na antenie Dwójki opowieściami i refleksjami związanymi z tym okresem, a także składają życzenia słuchaczom Programu 2 Polskiego Radia. Krzesimir Dębski wspominał, że ton Wigiliom w jego domu nadawał tata, który miał wiele ciekawych pomysłów. - On uważał, że choinka to niemiecki zwyczaj i trzeba ją wyeliminować. Jako dzieci protestowaliśmy i ostatecznie pół choinki było w bombkach, a pół gołe albo bombki były pod choinką. Raz tata przygotował szopkę, gdzie Chruszczow szedł razem z Hitlerem, a raz postawił snopek - opowiadał kompozytor.

Jednym z bardziej niekonwencjonalnych zamienników dla choinki w domu Dębskich był słój wystylizowany na pień wierzby. - Przed świętami włożyliśmy w niego witki wierzbowe, które na święta robiły się zielone. Dodatkowo tata przyczepiał do nich papierowe gruszki. Proszę sobie wyobrazić minę księdza, gdy przychodził do nas po kolędzie i zamiast choinki widział gruszki na wierzbie.

W wigilijną niedzielę wysłuchaliśmy także opowieści Jana Ołdakowskiego, Tadeusza Strugały, Anny Dymnej, Anny Radziejewskiej, Macieja Englerta i Leszka Długosza.

***

Goście: Krzesimir Dębski, Jan Ołdakowski, Tadeusz Strugała, Anna Dymna, Anna Radziejewska, Maciej Englert, Leszek Długosz

Data emisji: 24.12.2017

bch/mc


Czytaj także

Cranach, "Adam i Ewa" i przedsiębiorca na królewskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 12:00
- Cranach projektował dywany, świeczniki, stroje na turnieje i śluby, nadzorował nawet malowanie fasad domów i zamków. Jak wielu nadwornych malarzy musiał robić wszystko - opowiadała dr Grażyna Bastek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Narodzenie. Nie ma świętowania bez komercji?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 17:10
- To święto wiedzie nas z jednej strony do duchowego przeżycia, które ma być pamiątką zdarzenia cudownego, ale z drugiej wymaga celebracji, która musi mieć swoje rytuały i rekwizyty - mówił w Dwójce prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od "Opowieści wigilijnej" po "Świąteczną gospodę"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 12:56
Zapraszamy do odsłuchania specjalnego wydania "Muzyki w kadrze". Wybraliśmy dla Państwa muzykę spokojną, ciepłą i świąteczną, w sam raz na ten szczególny dzień.
rozwiń zwiń