Wigilijne opowieści. Audycja specjalna

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 17:30
Wigilia to wieczór, na który czekaliśmy przez cały rok. Spędziliśmy go z bliskimi, a jeśli nie ma ich obok nas - myśląc o nich i przywołując różne wspomnienia - nie tylko te dotyczące świąt Bożego Narodzenia.
Wigilia z radiową Dwójką - zapraszamy do spędzenia czasu z nami
Wigilia z radiową Dwójką - zapraszamy do spędzenia czasu z namiFoto: Shutterstock/New Africa

Państwa - naszych bliskich - zaprosiliśmy do wigilijnego stołu, przy którym dla każdego starczy miejsca i nikt nie poczuje się samotny. Słuchaliśmy najpiękniejszych kolęd i pastorałek w różnych interpretacjach, łamaliśmy się opłatkiem i przekazywaliśmy życzenia oraz przysłuchiwaliśmy się wigilijnym opowieściom.

Słowo "wigilia" po łacinie oznacza oczekiwanie. Ten grudniowy wieczór poprzedzający święta Bożego Narodzenia w naszym kraju obchodzony jest w wyjątkowo uroczysty sposób. Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami rodzimymi. Typowo polskim zwyczajem, znanym jeszcze tylko na Litwie i Białorusi, jest dzielenie się opłatkiem, wypiekanym z mąki i wody. Do końca nie wiadomo, skąd wziął się ten zwyczaj. Etnografowie przypuszczają, że ma korzenie w starochrześcijańskim rytuale dzielenia się pieczywem ofiarnym.

Zwyczaje i sposoby świętowania zmieniają się jednak z biegiem lat. Niektóre tradycje odchodzą do lamusa, niektóre ewoluują, pojawiają się też nowe sposoby świętowania. To, co pozostaje niezmienne, to niezwykły nastrój oczekiwania na coś ważnego i potrzeba bycia w kontakcie i bliskości z innymi ludźmi. W wielu domach Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest najbardziej uroczystym, podniosłym i wzruszającym momentem w roku.


Posłuchaj
90:16 2021_12_24 16_00_20_PR2_Wigilijne_opowiesci.mp3 Wigilijne opowieści. Audycja specjalna (Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Wigilijne opowieści

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Wigilia i świąteczne tradycje na Kresach Wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 11:20
Jak tradycja wigilijna przetrwała na Kresach Wschodnich? Potomkowie mieszkańców Lwowa i Wilna często starają się ocalić od zapomnienia kulinarne zwyczaje przodków. Aleksandra Biniszewska z Muzeum Kresów Wschodnich chętnie opowiada o kuchni swoich babć i dzieli się smakami, które pamięta z dzieciństwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymianie, zakonnicy i komitet centralny. Dzieje wigilijnego karpia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 05:50
Większość Polaków nie wyobraża sobie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia bez potraw z tej ryby. Poza tym okresem w naszym kraju prawie się jej nie jada. Wielu uważa, że to typowo polska tradycja, jednak droga karpia na nasze stoły wigilijne była długa i skomplikowana.
rozwiń zwiń