REKLAMA

II etap Konkursu Wieniawskiego. "Muzykalność Hany Chang oczarowała"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 20:00
- Jestem absolutnie przekonana, że będziemy wielokrotnie zaskakiwani, co w moim przypadku zdarzyło się już przy tej pierwszej trójce uczestników - tak pierwsze wykonania drugiej części II etapu Konkursu Wieniawskiego oceniła dziennikarka Dwójki Magdalena Łoś.
Konkurs Wieniawskiego - Hana Chang i Michal Bryła
Konkurs Wieniawskiego - Hana Chang i Michal BryłaFoto: YouTube/WieniawskiSociety/screen

W piątek (14.10) rozpoczęła się część druga II etapu Konkursu Wieniawskiego. W części tej, która potrwa do niedzieli, (16.10) piętnaścioro zakwalifikowanych uczestników z towarzyszeniem altowiolistów i orkiestry kameralnej wykonuje ten sam utwór. Jest to Sinfonia Concertante Es­-dur, KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

<<< Wyniki I etapu Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego [WIDEO] >>>

"Będziemy wielokrotnie zaskakiwani"

Na gorąco, tuż po występach w ramach piątkowej sesji przesłuchań, pierwsze wykonania ocenili Dwójkowi komentatorzy. Andrzej Sułek podkreślił, że Mozartowska symfonia, gdy była po raz pierwszy wykonywana w Stanach Zjednoczonych, spotkała się z nieprzychylną opinią krytyka "New York Timesa":

- "Wolelibyśmy śmierć niż powtórne wykonanie. Można było zwariować, słuchając tych wymęczonych pasaży małych skrzypiec, a powtarzanych ad nauseam (do znudzenia - przyp. red.) przez większe" - cytował prowadzący.

Komentatorzy obecni w studiu zdecydowanie nie zgodzili się z tą opinią, ale też nie wdali się z nią w szerszą dyskusję.

- Amerykanie mają szczególny gust, w związku z tym może nie będziemy z tym polemizować - stwierdził Jacek Hawryluk.

Komentatorzy w konkursowym studiu Dwójki - zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

<<< Czytaj także: Anna Duczmal-Mróz: Symfonia koncertująca Mozarta to sprawdzian dla skrzypka >>>

Magdalena Łoś zaznaczyła z kolei, że jej zdaniem publiczność konkursu z pewnością nie będzie się nudzić podczas II etapu, mimo wysłuchania tego samego utworu 15 razy.

- Jestem absolutnie przekonana, że będziemy wielokrotnie zaskakiwani, co w moim przypadku zdarzyło się już przy tej pierwszej trójce uczestników - zapewniała.

Hana Chang - zobacz wideo:

[YouTube/Dwójka Polskie Radio]

Hana Chang - liderka zespołu

Magdalena Łoś nie kryła, że już po pierwszych trzech występach zauważyła wyróżniającą się osobowość.

- Dla mnie Hana Chang, grająca od razu z orkiestrą, od samego jej wstępu, potrafiła być fantastyczną skrzypaczką, liderką zespołu. Ona właściwie całym swoim gestem, ciałem, patrzeniem na zespół, patrzeniem na partnera altowiolistę (Michała Bryłę - przyp. red.), prowadziła to wykonanie - także rodzajem dźwięku, także plastycznością frazy, wyrazistością wszystkich motywów. Zaczarowała mnie, orkiestrę, publiczność. Jej muzykalność przykuła moją uwagę i absolutnie mnie oczarowała - przekonywała.

Podobne spostrzeżenia miał Andrzej Sułek.

- Zauważyłem, że w tej pierwszej parze - Dayoon You i Michał Bryła - skrzypek z altowiolistą właściwie w ogóle się ze sobą nie komunikowali. Oni stali obok siebie i grali równolegle. Miałem wrażenie, że w przypadku Hany Chang ta interakcja była dużo bardziej zaangażowana obustronnie - mówił.

Posłuchaj
29:50 Dwojka Audycja specjalna czesc 1 2022_10_14-18-46-40-1.mp3 Andrzej Sułek, Magdalena Łoś, Jacek Hawryluk komentują występy skrzypków - część pierwsza (Dwójka)

Ryszard Groblewski - zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Dwóch altowiolistów - dwie różne postawy

Jacek Hawryluk zauważył z kolei różnice w podejściu dwóch altowiolistów. Drugim z nich - obok wspomnianego Michała Bryły - był Ryszard Groblewski, który towarzyszył Zhixinowi Zhangowi.

- Michał Bryła cały czas starał się nawiązać kontakt z solistą/solistką. Zwłaszcza w przypadku Hany, oni stanowili dla mnie jedność. W pierwszym przypadku on próbował, ale skrzypek mówił: "nie, ja jestem troszeczkę obok, jestem z innego świata". Natomiast w przypadku drugiego altowiolisty, Ryszarda Groblewskiego, miałem wrażenie dwóch facetów, którzy wyszli na estradę, świetnie grają, ale nie chcą ze sobą mieć żadnej łączności - mówił.

Zobacz wideo sesji z 14 października:

[YouTube/Wieniawski Society]

Piątek, 14 października 2022

II etap | sesja wieczorna:

17:00 Dayoon You (Korea Południowa), altowiolista: Michał Bryła

17:40 Zhixin Zhang (Chiny), altowiolista: Ryszard Groblewski

18:20 Hana Chang (Japonia / Singapur / Stany Zjednoczone), altowiolista: Michał Bryła

19:00 przerwa

19:20 Jane (Hyeonjin) Cho (Korea Południowa), altowiolista: Ryszard Groblewski

20:00 Hawijch Anna Elia Elders (Holandia), altowiolista: Michał Bryła

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

Program:

W.A. Mozart – Sinfonia Concertante Es­-dur, KV 364

Posłuchaj
29:28 Dwojka audycja specjalna czesc 2 2022_10_14-20-29-13.mp3 Andrzej Sułek, Magdalena Łoś, Jacek Hawryluk komentują występy skrzypków - część druga (Dwójka)

 

***

Tytuł: Audycja specjalna

Komentowali: Andrzej Sułek, Magdalena Łoś, Jacek Hawryluk

Data emisji: 14.10.2022

Godziny emisji: 18.45 oraz 20.30

mg/kor


Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Szef jury: przy ocenie I etapu udało się osiągnąć konsensus

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 12:02
- Werdykt jury to konsensus, w swojej naturze bardzo demokratyczny. Rozmawialiśmy ze sobą, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. We wtorek (11.10) poznaliśmy wyniki I etapu zmagań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:32
- Cieszę się, że mogłem wykonać Sonatę Paderewskiego, szczególnie, że jestem w Polsce, a po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna jego imienia. To było coś wyjątkowego. To niezbyt często wykonywane dzieło - mówił skrzypek z Chin Qingzhu Weng w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Dwójki. Sonatę a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego młody skrzypek wybrał jako jedyny uczestnik II etapu tegorocznej odsłony Konkursu Wieniawskiego. 
rozwiń zwiń