III Konkurs Muzyki Polskiej. Znamy finalistów w kategoriach pianistów i zespołów kameralnych

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 22:05
- Gra Lindy Lee bardzo podobała mi się w I etapie, to dojrzała pianistka dysponująca nieskazitelną techniką, posługująca się barwą fortepianu w bardzo kulturalny sposób i z dużą wrażliwością. Dobrze zakreśla zakresy dynamiczne, dba o kształt frazy, jednym słowem słucha się jej z dużą przyjemnością. W II etapie zaprezentowała różnorodny program - mówił Andrzej Sułek w specjalnej audycji na antenie Dwójki.
Linda Lee
Linda LeeFoto: Wojciech Grzędziński / NIMiT
  • W czwartkowy wieczór ponownie przenieśliśmy się do Rzeszowa.
  • Znamy już finalistów konkursu w kategoriach pianistów i zespołów kameralnych.
  • Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski opowiedzieli o swych wrażeniach z przesłuchań podczas 2. etapu III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. 

Oto finaliści w kategorii pianistów:

1. Tomasz Zając (Polska)
2. Serafim Ivanov (Ukraina)
3. Kirył Keduk (Polska)
4. Linda Lee (Korea Południowa / USA)
5. Danylo Saienko (Ukraina)
6. Georgi Vasilev (Bułgaria)
7. Jan Wachowski (Polska)

Większość faworytów w finale

Andrzej Sułek mówił o pianistach zakwalifikowanych do finału konkursu. - Miałem pięcioro faworytów, z tej piątki do finału przeszła czwórka. Brakuje mi Weroniki Górskiej-Mikosz, której występy w I i II etapie wydawały mi się więcej niż godne uwagi. - Tutaj pełna zgoda, to dla mnie również największa strata, myślę, że ta pianistka nie powinna się wstydzić swoich występów na tym konkursie - podkreślił Marcin Majchrowski. 

Lindy Lee słucha się z przyjemnością

Czwartkowa sesja przesłuchań pianistycznych II etapu rozpoczęła się od recitalu Lindy Lee. - Bardzo podobała mi się w I etapie, to dojrzała pianistka dysponująca nieskazitelną techniką, posługująca się barwą fortepianu w bardzo kulturalny sposób i z dużą wrażliwością. Dobrze zakreśla zakresy dynamiczne, dba o kształt frazy, jednym słowem słucha się jej z dużą przyjemnością. W II etapie zaprezentowała różnorodny program - powiedział Andrzej Sułek.

 

Posłuchaj
61:05 2023_07_06 20_59_53_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 III Konkurs Muzyki Polskiej. Znamy już finalistów w kategoriach pianistów i zespołów kameralnych (Audycja specjalna/Dwójka)

 

 

Dobrze wykonane utwory Henryka Mikołaja Góreckiego

Jako ostatni wśród pianistów wystąpił Jan Wachowski. - W jego wykonaniu najbardziej trafiła do mnie dziś muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, choć podobnie jak Georgi Vasilev szedł w stronę eksponowania dźwięku - mówił Marcin Majchrowski. - Bardzo dobra była również Sarabanda Paderewskiego, z ładnie rozegraną polifonią - dodał Andrzej Sułek. 

Następujące zespoły kameralne zagrają w finale konkursu:

1. Metropolis Piano Quartet (Polska)
2. Quintessence (Polska)
3. Reverie Piano Duo (Polska)
4. Shoven Quartet (Polska)
5. Silesian Wind Quintet (Polska)
6. Aka Duo (Japonia)
7. Aries Duo (Polska)
8. Diverso String Quartet (Polska)

Shoven Quartet - Moniuszko i Szymanowski

Czwartkową sesję części kameralnej rozpoczynał Shoven Quartet. - To zespół, który bardzo chwaliliśmy w I etapie konkursu, wtedy było nawet lepiej. Wojciech Sojka - skrzypce, Olivia Bujnowicz-Wadowska - skrzypce, Witkoria Dettlaff - altówka i Wojciech Bafeltowski - wiolonczela w II etapie zagrali ten sam repertuar co wcześniej Karłowicz Quartet: II Kwartet smyczkowy F-dur Stanisława Moniuszki oraz II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego. Shoven Quartet wyszli z tego porównania obronną ręką - zaznaczył Marcin Majchrowski.

Silesian Wind Quintet zespołem godnym uwagi

- Dla muzyków orkiestrowych wyjście do publiczności nie jest sprawą oczywistą. Należy przyklasnąć budowaniu zespołów kameralnych w łonie orkiestr symfonicznych. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia ma cykl koncertów zatytułowanych "NOSPR kameralnie". Silesian Wind Quintet powstał rok temu, ci muzycy znają się już jakiś czas, ale jako niedługo działający zespół mają rezultaty godne uwagi - mówili Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski.

Posłuchaj
02:09 2023_07_06 22_26_33_Dwojka.mp3 Ogłoszenie finalistów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie (Dwójka)

 

Od 5 lipca trwał II etap konkursu

Wyniki I etapu zostały ogłoszone we wtorek 4 lipca, a podsumowaliśmy je w specjalnej audycji na antenie Dwójki. 13 pianistów i 15 zespołów kameralnych zakwalifikowało się do II etapu Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. Pierwszy dzień przesłuchań w specjalnej audycji na antenie Dwójki podsumowali Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski.

Trzyetapowe przesłuchania

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie trwa od 2 do 9 lipca. Biorą w nim udział pianiści i zespoły kameralne z 9 krajów. Artyści w trakcie 50 godzin przesłuchań zaprezentują ponad 250 utworów.

Popularyzacja polskiej muzyki na świecie

Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości polskich kompozytorów, zwłaszcza XIX i XX wieku. Konkurs ma się przyczynić do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem Konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.

Konkurs jest organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Program 2 Polskiego Radia jest partnerem i patronem medialnym wydarzenia.

***

Audycja specjalna

Prowadzili: Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek

Data emisji: 6.07.2023

Godzina emisji: 21.00 i 22.26

mo

Czytaj także

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. "Za każdy razem odkrywamy jakiś ciekawy utwór"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 18:25
- Nasz konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: fortepian i muzyka kameralna. Staramy się pokazać, jak wygląda polska muzyka między końcem XVII wieku, jeszcze przed Chopinem, a okresem współczesnym. Mamy tu, jak wiadomo, bardzo mocne karty, ale może nie są one jeszcze dostatecznie znane - mówił w Dwójce o Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń