II Konkurs Szymanowskiego. "Rozszyfrowanie intencji kompozytora było nie lada wyzwaniem"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 18:35
- Recital, który musieli wykonać pianiści, miał trwać od 55 do 60 minut. Obejmował jedną z sonat Beethovena, z wyłączeniem tych najkrótszych i najprostszych. Wybór, który pozostał, okazał się sprawdzianem arcytrudnym właściwie dla wszystkich uczestników II etapu. Żaden z nich nie zagrał tej sonaty w sposób doskonały, choć niektórzy zbliżali się do ideału - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Kaho Araishi - jedyna kobieta w gronie finalistów w kategorii fortepian II Konkursu im. K. Szymanowskiego
Kaho Araishi - jedyna kobieta w gronie finalistów w kategorii "fortepian" II Konkursu im. K. SzymanowskiegoFoto: G.Mart i M.Slatarski/NOSPR
  • Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbywa się co 5 lat.
  • Uczestnicy startują w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorią jest konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.
  • Dwuetapowe przesłuchania zakończą się 22 września. Dzień później odbędzie się gala finałowa wieńcząca II Konkurs im. K. Szymanowskiego. 

W niedzielę, 10 września, poznaliśmy finalistów w pierwszej z konkursowych kategorii. Siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Kevina Kennera dopuściło do decydującego etapu pięcioro pianistów. Są to: Kaho Araishi (Japonia), Carter Johnson (Kanada), Gaspard Thomas (Francja) oraz Mateusz Tomica i Krzysztof Wierciński (obaj Polska). 

Przesłuchania odbywały się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. - Gromadząca się publiczność nie była zbyt liczna, choć wtedy, gdy występowali polscy pianiści, zainteresowanych słuchaczy było zdecydowanie więcej - relacjonował Andrzej Sułek.

Finał w NOSPR

Przesłuchania finałowe odbędą się w środę, 13 września, w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Każdy z uczestników wykona IV Symfonię Karola Szymanowskiego, a na scenie będą towarzyszyli im symfonicy z NOSPR.

Z dwanaściorga pianistów, którzy przystąpili do Konkursu Szymanowskiego, w finale wystąpi piątka Z dwanaściorga pianistów, którzy przystąpili do Konkursu Szymanowskiego, w finale wystąpi piątka

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym dla świata. A także by zdobyć wysoką nagrodę.

Posłuchaj
59:10 dwójka konkurs szymanowskiego podsumowanie 11.09.2023.mp3 Podsumowanie II etapu Konkursu im. K. Szymanowskiego w kategorii "fortepian" (Dwójka)

 

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Atrakcyjne nagrody

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tysięcy euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w Konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika.

Fenomen Szymanowskiego i klimat Katowic

Z wielkim namysłem dobrany repertuar zachęca do odkrywania muzyki, do wychodzenia poza kanony i skostniałe przyzwyczajenia. To hołd dla fenomenu Karola Szymanowskiego i innych znakomitych twórców, równie bezkompromisowych, jak on.

Wielkim sojusznikiem uczestników konkursu są wspaniałe, obdarzone wyjątkową akustyką sale katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Nie bez znaczenia jest również niezwykła atmosfera Katowic – miasta pełnego niespodzianek i kontrastów, które skutecznie redefiniuje swoją postindustrialną tożsamość przez muzykę. 

 

***

Audycja specjalna

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 11.09.2023

Godz. emisji: 17.00

pg

Czytaj także

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 12:08
- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs im. K. Szymanowskiego - podsumowanie I etapu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 10:00
Znamy już nazwiska uczestników startujących w kategorii "fortepian" i "skrzypce", którzy awansowali do II etapu w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W audycji specjalnej podsumowaliśmy dotychczasowe zmagania.
rozwiń zwiń