Małgorzata Walewska: rozłąka to największa cena kariery

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 13:00
- Podróżujemy po świecie, jesteśmy w pięknych miejscach, we wspaniałych hotelach. Doświadczasz zachwytu publiczności i potem wracasz do pustego pokoju hotelowego i tęsknisz za rodziną - tak znakomita śpiewaczka Małgorzata Walewska mówiła w Dwójce o blaskach i cieniach swojej olśniewającej kariery.
Małgorzata Walewska podczas koncertu Polskiego Radia To co najpiękniejsze - Standarty, które kochamy, 20.10.2022 r
Małgorzata Walewska podczas koncertu Polskiego Radia "To co najpiękniejsze - Standarty, które kochamy", 20.10.2022 rFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • W specjalnej audycji w noworoczny wieczór na antenie Dwójki gościem była znakomita mezzosopranistka Małgorzata Walewska.
  • Śpiewaczka opowiedziała na naszej antenie o blaskach i cieniach swojej kariery.
  • Małgorzata Walewska miała szczęście współpracować z największymi artystami operowymi świata, takimi jak Pavarotti, Domingo czy Hampson.

Mezzosopranistka Małgorzata Walewska ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Haliny Słonickiej. Debiutowała w rodzinnym mieście Warszawa partią Azy w "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego.

Małgorzata Walewska na scenach świata

Po studiach występowała w Bremer Theater, a następnie została zaangażowana przez wiedeńską Staatsoper. Kolejne lata przyniosły angaże w takich teatrach, jak: Semperoper w Dreźnie, Deutsche Oper w Berlinie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Palacio de Bellas Artes w Meksyku, Grand Théâtre de Genève czy Teatr Wielki - Opera Narodowa. Mówi biegle w pięciu językach, śpiewa - w trzynastu.

Czytaj także: Małgorzata Walewska: z zimna założyłam do szpilek skarpetki Ajaxu Amsterdam

Opera na pierwszym miejscu

W jej repertuarze znalazły się partie z oper kilku epok - od "Koronacji Poppei" Monteverdiego, przez "Potępienie Fausta" Berlioza po "Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego. Małgorzata Walewska nie stroni także od muzyki rozrywkowej, a w swojej karierze była także aktorką dubbingową.

- Ja to robię dlatego, że przychodzą takie propozycje, więc każda propozycja, która przychodzi, jest przeze mnie jakoś analizowana w zależności od tego, ile mam czasu i co to jest. Oczywiście zawsze na początku jest opera, więc jeżeli mam możliwość stania na scenie w roli operowej, to jest to dla mnie absolutnie priorytetowe. No a potem są te inne zabawy - wyjaśniała w Dwójce.


Posłuchaj
59:22 Dwojka_Audycja_okolicznosciowa_2024_01_01-22-00-41.mp3 Małgorzata Walewska o blaskach i cieniach swojej kariery (Dwójka)

 

Życie na walizkach

Przez kilkanaście lat Małgorzata Walewska żyła na walizkach, występowała na najważniejszych scenach świata, od Wiednia przez Londyn po Nowy Jork. Ceną była rozłąka z najbliższymi.

- Podróżujemy po świecie, jesteśmy w pięknych miejscach, we wspaniałych hotelach. Doświadczasz zachwytu publiczności i potem wracasz do pustego pokoju hotelowego i tęsknisz za rodziną. Teraz to już nie jest takie trudne, bo są tanie połączenia, w każdej chwili możesz zadzwonić. W momencie, kiedy ja robiłam karierę, to wszystko kosztowało bardzo drogo i nie miałam możliwości porozmawiania codziennie z córką, z mężem. To było najtrudniejsze - przyznała artystka.

Złoty Medal Gloria Artis

W 2014 roku Małgorzata Walewska została mianowana dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 2016 roku otrzymała Złoty Medal Gloria Artis, przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dwa lata temu wraz z Lechem Napierałą wystąpiła w Dwójkowym cyklu koncertowym "Miejscówka z Dwójką". Fragmenty tego koncertu znalazły się w nagraniu audycji.


Małgorzata Walewska w specjalnej noworocznej audycji w Dwójce Małgorzata Walewska w specjalnej noworocznej audycji w Dwójce

***

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Małgorzata Walewska (śpiewaczka, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, aktorka dubbingowa)

Data emisji: 1.01.2024

Godzina emisji: 22.00

mo/kk/mgc

Czytaj także

"Miejscówka z Dwójką". Małgorzata Walewska: zawsze chciałam śpiewać musicale

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 11:30
- To nie będzie koncert, w którym się cyzeluję, żeby było idealnie. To po prostu tzw. live-on-tape, czyli występ jak na żywo, więc są tam pewnego rodzaju drobne pomyłki, potknięcia, zmiany słów. Proszę mieć do tego stosunek z przymrużeniem oka, ale serdeczny - mówiła w Dwójce mezzosopranistka Małgorzata Walewska, którą usłyszymy podczas najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (2.10).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Walewska i Lech Napierała w repertuarze filmowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 19:30
To nietypowe spotkanie mezzosopranistki i pianisty. Choć oboje wywodzą się ze świata muzyki klasycznej, tym razem podjęli odmienne wyzwanie. W kameralnej atmosferze przytulnego studia nagraniowego wykonali hity musicalowe i filmowe. Efekt wspólnej pracy artystów mogliśmy usłyszeć i obejrzeć w "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń