"Dwa Teatry 2024". Anna Wieczur: w tym roku wiele słuchowisk opowiada o niedalekiej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 16:21
- To bardzo trudne, żeby opowiadać o niedalekiej przeszłości w sposób nie tyle obiektywny, co wrażliwy i uczciwy. W przypadku tegorocznych słuchowisk to się natomiast pięknie udało - mówiła w Dwójkowej audycji specjalnej z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie reżyserka Anna Wieczur, jurorka w konkursie słuchowisk dla dorosłych.
Gośćmi audycji specjalnej z festiwalu Dwa Teatry 2024 były jurorki: Anna Augustynowicz (L), Malina Prześluga (C) i Anna Wieczur (P)
Gośćmi audycji specjalnej z festiwalu "Dwa Teatry 2024" były jurorki: Anna Augustynowicz (L), Malina Prześluga (C) i Anna Wieczur (P)Foto: Sebastian Gołos/PR
  • W Sopocie trwa 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2024 (22-24.06).
  • W ramach wydarzenia odbywają się trzy konkursy - słuchowisk dla dorosłych, słuchowisk dla dzieci i telewizyjnych spektakli dla dorosłych.
  • Gośćmi audycji specjalnej w Dwójce były jurorki: Anna Augustynowicz, Malina Prześluga i Anna Wieczur.

W salach Multikina w Sopocie od soboty (22.06) trwają prezentacje konkursowych słuchowisk dla dorosłych i dla dzieci oraz spektakli telewizyjnych. W tym roku o nagrody rywalizuje odpowiednio 16, 7 i 14 produkcji.

"Dwa Teatry 2024". Konkursowe słuchowiska i spektakle telewizyjne oczami jurorek

- Patrząc na aspekt, który jest mi najbliższy, czyli sam tekst, to wydaje mi się, że niezależnie od tego, jakie medium później będzie realizowało daną sztukę teatralną, to jeżeli na poziomie napisania jest ona literaturą, może potem być dobrze zrealizowana. Czy będzie to słuchowisko, czy spektakl teatralny w Teatrze Telewizji, czy wydarzenie efemeryczne takie, które jest mi najbliższe, czyli spektakl w teatrze na żywo - przekonywała Malina Prześluga, dramaturżka, kulturoznawczyni i autorka książek dla dzieci.

W naszym studiu plenerowym na placu Zdrojowym w Sopocie rozmawialiśmy jeszcze m.in. o tym, jak zmienia się współczesny język Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji, czy bardziej wpływają na niego podejmowane tematy, możliwości technologiczne czy ograniczenia finansowe, jaka jest przyszłość form artystycznych, teatralnych w mediach publicznych i w przestrzeni medialnej w ogóle.


Posłuchaj
39:04 Dwójka audycja specjalna 23.06.2024.mp3 Audycja specjalna z udziałem jurorek festiwalu "Dwa Teatry 2024" (Dwójka) 

Festiwal "Dwa Teatry" to święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W tym roku odbędzie się już po raz 23. Po trzech latach przerwy festiwal wraca do korzeni i znów gości w Sopocie. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

"Dwa Teatry" są konkursem słuchowisk oraz spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w poprzedzającym sezonie. Poznaliśmy już laureatów Wielkiej Nagrody 23. festiwalu. Są to: aktorka Joanna Szczepkowska i aktor Adam Ferency. Laureatami Nagrody 70-lecia Telewizji Polskiej zostali: reżyserka Olga Lipińska i reżyser Jerzy AntczakNatomiast laureatów konkursu słuchowisk i spektakli poznamy w poniedziałek wieczorem.

Wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny.

***

Audycja specjalna

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Anna Augustynowicz (reżyserka), Malina Prześluga (dramaturżka) i Anna Wieczur (reżyserka)

Data emisji: 23.06.2024

Godz. emisji: 14.00

pg

Czytaj także

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2024" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 07:00
Najlepsze słuchowiska radiowe, wybitne spektakle telewizyjne i spotkania z twórcami, a poza tym m.in. "Matysiakowie" i "Ferdydurke" na żywo - to tylko część propozycji w ramach wielkiego święta teatru, które po trzech latach wraca do Sopotu! W dniach 22-24 czerwca odbywa się tam jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku - Festiwal "Dwa Teatry". Zapraszamy na relacje i audycje specjalne w radiowej Dwójce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 i nagrody specjalne

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 10:50
Joanna Szczepkowska i Adam Ferency zostali laureatami Wielkich Nagród tegorocznego Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024. Nagrody przyznawane są za całokształt twórczości teatralnej. Zarówno Joanna Szczepkowska, jak i Adam Ferency mają na swoim koncie niemal 300 ról w teatrze radiowym. Olga Lipińska i Jerzy Antczak zostali z kolei uhonorowani nagrodą specjalną z okazji 70-lecia Teatru Telewizji.
rozwiń zwiń