Adam Mickiewicz był rozczarowany swoimi czytelnikami?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 18:00
- Przeraziła go recepcja "Konrada Wallenroda" - o mniej znanych faktach z życia wieszcza opowiadała w Dwójce dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska.
Audio
  • Dyskusja o fenomenie Adama Mickiewicza i wyniki plebiscytu "Czterdzieści i cztery" (Dwójka)
Portret Adama Mickiewicza
Portret Adama MickiewiczaFoto: Polona/domena publiczna

Mickiewicz_Cytaty_1200x660.jpg
"Czterdzieści i cztery". Oto najpopularniejsze teksty Mickiewicza

Pretekstem do rozmowy o Adamie Mickiewiczu był wielki plebiscyt Dwójki "Czterdzieści i cztery" na najpopularniejszy cytat z twórczości poety.

Dziś uznawany za klasyka i wieszcza narodowego, za życia, choć ceniony i lubiany, nie raz borykał się z niezrozumieniem. Los taki spotkał chociażby arcypoemat "Pan Tadeusz". - Na początku ta publikacja nie miała wcale wzięcia - opowiadała mickiewiczolożka dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska. - Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" nie rozszło się w całym nakładzie. Przy drugim wydaniu wydawca po prostu zdarł starą okładkę i dołożył nową.

Napięcie w Adamie Mickiewiczu wywołały głosy na temat jego "Konrada Walenroda". - Niepoił się, że ten tekst jest odczytywany jako zagrzewanie do postawy makiawelicznej, do zdrady. Tak go odebrał chociażby Juliusz Słowacki.

Badaczka mówiła, że Mickiewicz z tego powodu chciał spalić wszystkie egzemplarze "Konrada Wallenroda". - Dla niego był to utwór o dramacie spiskowca, który dla celów swej misji decyduje się na łamanie etosu. W ten sposób "Konrada Walenroda" zinterpretowała dopiero Maria Konopnicka.

W audycji dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska rozprawiała się z przekłamaniem, jakoby Mickiewcz określił Polskę Chrystysem narodów oraz opowiedziała, jak naprawdę wyglądała jego relacja z Juliuszem Słowackim. O współczesnej recepcji Mickiewicza mówiła w Dwójce dr Maria Makaruk. Ponadto w programie podążyliśmy śladami wieszcza do Wilna i Wrocławia.

***

Tytuł audycji: "Plebiscyt 44"

Prowadzili: Kinga Michalska i Jakub Kukla

Goście:  dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska oraz dr Maria Makaruk (mickiewiczolożki z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 22.12.2018

Godzina emisji: 15.00

bch

Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Bonowicz: nie wiem, czy Andrzej Bursa nie wybrałby prozy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:27
- "Zabicie ciotki" jest utworem tak wybitnym, że gdyby ukazało się za jego życia, kto wie, czy recenzje nie skłoniłyby go do tego, żeby może tym się zajął - mówił w Dwójce autor wydanego właśnie opracowania "Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielokulturowa Atlantyda Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:47
- Z tego wielonarodowego tygla Vincenz wydobywa to, co wydaje mu się uniwersalne - opowiadał prof. Wojciech Kudyba o postawie życiowej znakomitego pisarza, erudyty, autora tetralogii "Na wysokiej połoninie".
rozwiń zwiń