X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowe Czytanie 2019. Adam Zieleniecki: cieszymy się, że mogliśmy zachęcić do prozy Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:36
- To okazja, żeby przypomnieć o pewnych książkach i zachęcić ludzi do czytania. Nawet takimi fragmentami, jak ten, którzy przeczytaliśmy tu z Izą. Myślę, że to bardzo fajna rzecz i przypomniała o opowiadaniu "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza - mówił w Dwójce aktor Białostockiego Teatru Lalek w dniu Narodowego Czytania.
Audio
  • "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". Finałowa audycja z Białegostoku
Dwójka na miejscu w Białymstoku
"Dwójka na miejscu" w BiałymstokuFoto: Polskie Radio

Czytanie prozy Schulza przez Adama Zielenieckiego i Izabelę Marię Wilczewską było jednym z punktów programu finału naszej wakacyjnej, reporterskiej trasy "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39". W trakcie dwugodzinnej, plenerowej audycji z Parku Planty w Białymstoku nasi dziennikarze – Beata Kwiatkowska i Jakub Kukla – przypomnieli, korzystając z archiwalnej prasy, czym żyła stolica Podlasia w 1919 roku. Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, opowiedział o umuzykalnionych siostrach Frankiewiczównych i o życiu artystycznym w Białymstoku. W 160. rocznicę urodzin pochodzącego z tego miasta Ludwika Zamenhofa rozmawialiśmy również o stworzonym przez niego języku esperanto. O swoim rodzinnym mieście mówił także aktor Rafał Rutkowski.

Ponadto wyruszyliśmy w podróż po miejscowych muralach, których jest aż 36, w tym słynna "dziewczynka z konewką". Z kolei o Bolesławie Augustisie, foto-kronikarzu przedwojennego Białegostoku, opowiedział Arkadiusz Puchalski z Galerii im. Ślendzińskich, a jej dyrektorka Jolanta Szczygieł-Rogowska przybliżyła historię miasta w latach 1918-1945.

Audycję poprzedziły występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. koncert folkowej kapeli Batareja, warsztaty wyplatania wianków, zajęcia kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz zabawy graficzne dla dzieci.

A tak zapraszaliśmy na audycję w Białymstoku:

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zapraszała słuchaczy – w każdą sobotę, począwszy od 29 czerwca – na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane były tematy związane m.in. z historią wybranych miejsc. Uczestniczyli w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje były transmitowane na antenie Programu 2. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzili zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" 

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Jakub Kukla

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Zamość - rówieśnik Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:00
- Zamość został ulokowany 10 kwietnia 1580 roku, czyli tego samego dnia, co stolica Argentyny. Wcześniej nie było tu żadnej wsi ani miasteczka, tylko bagna i rozlewiska przepływającej nieopodal rzeki Łabuńki - mówił w pelenerowej audycji Dwójki przewodnik Daniel Sabaciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Jeżowski: Kraków był istotnym miejscem podczas wojny

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 17:36
Wystawa "Bitwa, której nie było" jest przyczynkiem historii Krakowa, szczególnie w tych ostatnich sześciu dniach pokoju i sześciu pierwszych dniach wojny - opowiadał gość audycji "Dwójka na miejscu", kustosz Muzeum Krakowa.
rozwiń zwiń