"Dwójka na miejscu" w Warszawie. W 76. rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:00
Jest dzień, w którym mówi się tylko o jednym mieście. Jest dzień, w którym wspomina się jedno wydarzenie. 1. sierpnia w audycji "Dwójka na miejscu" opowiedzieliśmy o Powstaniu Warszawskim.
Dwójka na miejscu w Warszawie
"Dwójka na miejscu" w WarszawieFoto: PR2

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

W 76. rocznicę bohaterskiej obrony stolicy spotkaliśmy się m.in. z Moniką Stasiak z Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodniczka opowiadała o tajnej broni Powstańców, czyli kanałach, którymi mogła ewakuować się ludność cywilna. - Niedaleko Pomnika Powstańców Warszawy, odsłoniętego w 1989 roku, jest właz, którym w nocy z 1 na 2 września ewakuowała się Starówka. Kanałami do Śródmieścia przeszło wtedy około 5 tysięcy Powstańców oraz kilka tysięcy ludności cywilnej - mówiła. Dodała, że kanały służyły też do noszenia meldunków przez młode łączniki i harcerzy.

W nocy z 11 na 12 sierpnia ewakuowano również obrońców Reduty Kaliskiej do Śródmieścia. Nie było to jednak proste. - Niemcy byli jakieś 200 metrów od włazu. Strzelali z broni maszynowej, strzelały pociski, oświetlano to miejsce rakietami, w związku z tym było jasno jak w dzień. Trzeba było przebiec te 200 metrów mocno pochylonym i właściwie wskoczyć do włazu - mówiła Monika Stasiak.

W "Dwójce na miejscu" poznaliśmy również historię Augusta Agboli O'Browna – jedynego czarnoskórego Powstańca. Opowiadał o nim dr Zbigniew Osiński. - W 1939 roku w Warszawie był bardzo znaną postacią. Zamieszkał w Śródmieściu w 1922 roku, najpierw na Złotej, później na Hożej. Ożenił się, miał dwóch synów, pracował w restauracjach i był jazzmanem. Wiemy, że był perkusistą i był bardzo ceniony i szanowany.

Gość Dwójki podkreślił, że niewiele jest zachowanych artykułów prasowych na temat Augusta Agboli O'Browna. - W czasopiśmie Jazz z 1973 roku był wywiad z jednym z redaktorów tego pisma. Mówił, że zapamiętał Agbolę z okresu okupacji, kiedy utrzymywał się z handlu częściami elektrotechnicznymi. Przypomnę, że w okresie Powstania miał już 50 lat, więc to nie był młodzieniec. A służył w drużynie łączności Batalionu "Iwo" na terenie Śródmieścia - mówił dr Zbigniew Osiński.

W audycji spotkaliśmy się również z Powstańcem, jak i jednym z cywilnych mieszkańców Warszawy, który uciekał do obozu przejściowego w Pruszkowie. Dowiedzieliśmy się też, w którym miejscu w Parku Skaryszewskim spadł samolot Consolidated B-24 Liberator. Rozmawialiśmy także z reżyserką filmową i scenarzystką, specjalizującą się kinie historycznym Małgorzatą Bramą, a także Jarosławem Sokołem – scenarzystą, anglistą, tłumaczem. Opowiadali m.in. o tym, czy Powstanie Warszawskie i jego bohaterowie to temat atrakcyjny dla kina.

Adam Bałdych 1200 PR.jpg
Koncert Adama Bałdycha w radiowej Dwójce - zobacz zdjęcia

Na koniec, tuż przed godziną "W" - specjalny recital dla powstańczej Warszawy dał skrzypek Adam Bałdych.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Jakub Kukla i Beata Kwiatkowska

Data emisji: 1.08.2020

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Mieczysław Fogg - legendarny piosenkarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 08:30
Podczas Powstania Warszawskiego, jako żołnierz Armii Krajowej, miał specjalną misję – koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Unseen Soundwalks: Warsaw Rising '44". Dźwiękowy spacerownik szlakiem Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:05
Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają do wysłuchania serii podcastów o miejscach związanych z walkami o Warszawę z 1944 roku
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: dzwony kościołów zabiją w godzinę "W". "Niech ich głos będzie wezwaniem do modlitwy"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 13:31
1 sierpnia w godzinie "W" we wszystkich kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
rozwiń zwiń