Dwójka nad Brdą

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 16:08
Trasę naszej kolejnej podróży w ramach cyklu "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek" wyznaczy szlak rzeki Brdy.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: PR2

Wyprawę rozpoczniemy w Fojutowie - na wyjątkowym skrzyżowaniu dwóch cieków wodnych, gdzie Wielki Kanał Brdy przepływa nad Czerską Strugą. Wejdziemy do środka najdłuższego w Polsce akweduktu - obiektu wzorowanego na antycznych rzymskich budowlach.

Źródło: YouTube "Dwójka"

W naszej podróży towarzyszyć nam będą sokoły. Opowiemy o specyfice hodowli ptaków drapieżnych i akcji reintrodukcji sokoła wędrownego. Z jednym z nich staniemy w oko w oko.

Źródło: YouTube "Dwójka"

W jednym kawałku dotrzemy do Muzeum Borów Tucholskich na spotkanie z pielęgnującą tradycję i kulturę Borowiaków Marią Ollick.

Źródło: YouTube "Dwójka"

Dopłyniemy oczywiście do Bydgoszczy - miasta, które z wody się narodziło. Udamy się na spacer po miejscu określanym przez lokalnych mieszkańców jako "absolutnie jedna z najbardziej udanych rewitalizacji w Polsce", czyli otoczonej odrestaurowanymi spichlerzami Wyspie Młyńskiej. Jest ona pełna zieleni, stała się sercem miasta. 

Źródło: YouTube "Dwójka"

Swoimi wspomnieniami znad Brdy i z Bydgoszczy podzieli się z nami wszechstronnie utalentowany artysta - Krzysztof Herdzin.

A na sam koniec zabierzemy Państwa na rejs "słonecznikiem" - tramwajem wodnym zasilanym energią przez baterie słoneczne. 

Źródło: YouTube "Dwójka"

***

Na audycję "Dwójka na miejscu" w sobotę (24.07) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Paweł Siwek i Roch Siciński.

Czytaj także

Bydgoszcz nie tylko na majówkę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 13:43
Na majowe weekendy proponujemy Wam wyprawę do Bydgoszczy. Miasto położone w dolinie dwóch rzek, Brdy i Wisły, ma wiele atrakcyjnych terenów i obiektów związanych z wodą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Pietraszek: rzeka Świder to oaza przyrody [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 17:00
- Świder od Dłużewa do ujścia jest objęty ochroną, jako rezerwat przyrody. Dzięki temu możemy tam podziwiać różne ptaki, ale też inne zwierzęta, bo w Świdrze żyją interesujące ryby. No i mamy roślinność, która nawet dla kogoś, kto się na niej zupełnie nie zna, tworzy bardzo przyjazny klimat - mówiła w Dwójce Ewa Pietraszek - etnografka ze stowarzyszenia "Chodź nad Świder".
rozwiń zwiń