187 filmów z kilkudziesięciu krajów. Dwójka na 22. Millenium Docs Against Gravity

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 14:30
Widzowie 22. Festiwalu Filmów Dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity mogli obejrzeć dokument o rewolucji kulturowej w Sudanie oraz indoktrynacji dzieci i młodzieży w putinowskiej Rosji. W tym roku na festiwalu pokazanych zostało 187 filmów z kilkudziesięciu krajów, w tym 25 z Polski. Projekcje odbywały się w siedmiu miastach: Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach oraz Bydgoszczy od 9 do 18 maja. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Polskie Radio.
Dokument Pod powierzchnią w reżyserii Kingi Michalskiej zwyciężył w Konkursie Polskim 22. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Na zdjęciu kadr z filmu.
Dokument "Pod powierzchnią" w reżyserii Kingi Michalskiej zwyciężył w Konkursie Polskim 22. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Na zdjęciu kadr z filmu.Foto: mat.prom.

Dokument "Pod powierzchnią" w reżyserii Kingi Michalskiej zwyciężył w Konkursie Polskim 22. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film jest opowieścią o ludziach mieszkających obok miejsc, w których Niemcy w czasie II wojny światowej mordowali Żydów, gdzie były obozy koncentracyjne i zagłady.

>>> "Dwójka na miejscu" - festiwal Millenium Docs Against Gravity

Członek jury Konkursu Polskiego Jakub Popielecki wyjaśnia, że film Kingi Michalskiej jest imponujący zarówno pod względem artystycznym, jak i politycznym. Reżyserka dokumentu, która przyjęła nagrodę z wielką radością, wyjaśniła, że poświęciła na stworzenie tego dokumentu kilka lat.

Nagrody oraz Grand Prix 22. edycji Millennium Docs Against Gravity

Z kolei nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim trafiła do Arjuna Talwara za jego "Listy z Wilczej", a nagrodę Smakjam za najlepszą produkcję w Konkursie Polskim odebrał Marcin Wierzchowski, producent i reżyser filmu "Das Deutsche Volk". W Konkursie Filmów Krótkometrażowych wyróżnienie otrzymał Marcin Modzelewski za film "Lift Lady".

Grand Prix 22. edycji Millennium Docs Against Gravity przypadła twórcy filmu "Yintah". 

"Yintah" i prosta droga do walki o Oscara 

W konkursie głównym walczyło łącznie 12 tytułów. Szansę na Nagrodę Banku Millennium poza laureatem miały też m.in. "Pociągi" Macieja Drygasa, "Nagłe przebłyski głębi istnienia" Marka Cousinsa, "Baby Doe" Jessiki Earnshaw oraz "A w niej pragnienie" Myrid Carten. Laureata wyłonili Salma Abdalla odpowiedzialna za relacje międzynarodowe i PR w Austriackim Instytucie Filmowym, dwukrotnie nominowany do Oscara producent Remi Grellety oraz reżyser nominowany do Oscara za "Dom z drzazg" Simon Lereng Wilmont.

Po raz pierwszy w historii festiwalu zdobywca Grand Prix będzie miał otwartą drogę do walki o Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. MDAG znalazł się bowiem na liście festiwali kwalifikujących do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wyróżnienie w konkursie głównym przyznano dokumentowi w reżyserii "A w niej pragnienie".

Czytaj także:

Nagrody od miast festiwalowych 

Swoje nagrody lokalne w Konkursie Głównym przyznały tego dnia także trzy miasta festiwalowe. Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni trafiła do filmu "Moja skradziona planeta" w reż. Farahnaz Sharifi, Nagrodą Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań wyróżniono film "2000 metrów do Andrijiwki" w reż. Mstyslava Chernova, a BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD trafiła do Davida Borensteina i Pasha Talankina za film "Pan Nikt kontra Putin". 

Nagrodzone produkcje: 

  • Nagrodę Smakjam za najlepszą produkcję w Konkursie Polskim przyznano "Das Deutsche Volk" w reż. Marcina Wierzchowskiego.
  • Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim  trafia do Arjuna Talwara za jego "Listy z Wilczej".
  • Wyróżnieniem został uhonorowany Michał Bielawski za portret słynnego reżysera w dokumencie "Pasażer. Andrzej Munk".
  • Najlepszym filmem krótkometrażowym 22. edycji MDAG zostały "Instrumenty bijącego serca" w reż. Emy Ryan Yamazaki. Wyróżnienie otrzymał dokument "Lift Lady" reż. Marcin Modzelewski.
  • Nagroda za najlepszy debiut przyznana przez Międzypokoleniowe Jury składające się z nastolatków oraz osób w wieku 55+ trafiła do "Pieśni płonącej ziemi" w reż. Olhy Zhurby.
  • Operatorka Maria Grazia Goya została nagrodzona za najlepsze zdjęcia do filmu "Tylko na Ziemi". Wyróżniono operatora Volodymyra Usyka za zdjęcia do "Pieśni płonącej ziemi".
  • Nagroda Amnesty International Polska jest podziękowaniem dla tych, którzy swoją pracą filmową pokazują, czym są prawa człowieka. W tej kategorii nagrodzono: "Pieśni płonącej ziemi" w reż. Olhy Zhurby. Wyróżnienie otrzymała "Moja skradziona planeta" w reż. Farahnaz Sharifi.
  • Nagroda magazynu "Newsweek Polska" dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej trafiła w ręce Gunnara Halla Jensena za jego film "Portret zdezorientowanego ojca".
  • Najlepszym filmem o muzyce i sztuce, w kategorii Nos Chopina został wybrany „S/He Is Still Her/e: historia Genesis P-Orridge" w reż. Davida Charlesa Rodriguesa. Wyróżniono "Dom, w którym narodził się house" w reż. Elegance'a Brattona.
  • Nagroda Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej została przekazana w ręce Kosaiego Sekine za "Projektując marzenia". W tej kategorii wyróżniono "Tylko na Ziemi" reż. Robin Petré.

Po części online festiwalu, 3 czerwca, zostanie ogłoszona Nagroda Publiczności online, która trafi do najpopularniejszego filmu drugiej części 22. MDAG.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Aldona Łaniewska-Wołłk i Monika Zając

Data emisji: 17.05.2025

Godz. emisji: 15.00

IAR/PAP/zch/k/pg

Czytaj także

Twórczość Andrzeja Munka. "Należy się jej więcej uwagi"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 11:00
Filmy dokumentalne, trzy konkursy, spotkania z twórcami debaty, warsztaty oraz wystawa, a to wszystko w Gdyńskim Centrum Filmowym. Trwa 22. edycja Millennium Docs Against Gravity. Jedynym z pokazywanych na festiwalu filmów jest "Pasażer. Andrzej Munk" w reżyserii Michała Bielawskiego. W Dwójce zaprosiliśmy na rozmowę z twórcą. 
rozwiń zwiń