Twórczość Andrzeja Munka. "Należy się jej więcej uwagi"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 11:00
Filmy dokumentalne, trzy konkursy, spotkania z twórcami debaty, warsztaty oraz wystawa, a to wszystko w Gdyńskim Centrum Filmowym. Trwa 22. edycja Millennium Docs Against Gravity. Jedynym z pokazywanych na festiwalu filmów jest "Pasażer. Andrzej Munk" w reżyserii Michała Bielawskiego. W Dwójce zaprosiliśmy na rozmowę z twórcą. 
 

Na festiwalu zostanie pokazanych łącznie blisko 80 tytułów, odbędzie się ponad 30 wydarzeń, a także spotkania z 60 gośćmi. Trwa 22. edycja Millennium Docs Against Gravity. Dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego Jerzy Rados podkreśla, że od dziesięciu lat maj nieodzownie kojarzy się w Gdyni z bogactwem dokumentalnych premier z całego świata.

Millennium Docs Against Gravity po raz 22. 

- To dzięki filmom pokazywanym podczas tego festiwalu widz może jednego dnia być w Bejrucie, Chile, małej wiosce na krańcach Polski czy w owładniętej wojną Ukrainie. Poznaje losy zwykłych-niezwykłych bohaterów, eksploruje nieznane kierunki, współodczuwa świat w całym jego bogactwie, zarówno dobra, jak i zła - przekazał Jerzy Rados.

Filmowe podróże i spotkania z twórcami 

Filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. Premierowo prezentowany jest obraz "Pasażer. Andrzej Munk" w reżyserii Michała Bielawskiego. Jak zaznaczają organizatorzy, pokaz tego filmu to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu. Michał Bielawski - stworzył portret Andrzeja Munka w oparciu o unikatowe materiały archiwalne, w tym wywiady z autorem takich filmów jak "Człowiek na torze", "Eroica", "Zezowate szczęście" czy "Pasażerka".

"Pasażer. Andrzej Munk"

To autorskie spojrzenie na dorobek artystyczny czołowego twórcy polskiej szkoły filmowej, ilustrowane fragmentami filmów, kronikami i zdjęciami z bogatego archiwum bohatera i uzupełnione o impresyjne inscenizacje. Przedwczesna, tragiczna śmierć Andrzeja Munka w 1961 roku spowodowała, że nie stał się on ikoną na miarę swojego talentu.

Michał Bielawski, autor licznych, nagradzanych dokumentów poświecił ponad trzy lata na zgłębianie archiwów i budowanie filmowej opowieści. – Munk z mojego filmu to postać w ciągłym ruchu, człowiek o wyjątkowym temperamencie i rozbudzonej energii twórczej, zarazem przedstawiciel powojennego środowiska polskiej inteligencji. To podróżnik przez dramatyczne doświadczenia wojenne, które przypadły w udziale całemu pokoleniu Kolumbów. Dla wielu była to podróż przez milczenie i w szczególną mimikrę, którą narzucił ocalałym z Zagłady nastrój powojennej Polski oraz tlący się po wojnie antysemityzm – mówił autor filmu.

Andrzej Munk:

  • Andrzej Munk pochodził z Krakowa. Po wybuchu wojny wyjechał do Warszawy, gdzie musiał się ukrywać z powodu swojego żydowskiego pochodzenia.
  • Walczył w powstaniu warszawskim na Żoliborzu, a wcześniej należał do konspiracji.
  • Po wojnie studiował w Warszawie: początkowo architekturę na politechnice, a następnie prawo na uniwersytecie. Porzucił jednak i ten drugi kierunek, by leczyć gruźlicę w sanatorium.
  • Kiedy wyzdrowiał, zdecydował się zdawać na dwa kierunki: operatorski i reżyserski w łódzkiej filmówce. Studia filmowe skończył w 1951 roku i pracował jako operator przy filmach dokumentalnych, swój pierwszy film wyreżyserował zaś w 1955 roku.

Czytaj także:

Nieznane materiały filmowe 

Michałowie Bielawskiemu udało się dotrzeć do wielu nieznanych dotąd materiałów filmowych. Są wśród nich m.in.: rozmowa z francuską dziennikarką Yvonne Baby, fragmenty wywiadu, którzy przeprowadził z twórcą "Pasażerki" brytyjski reżyser Lindsay Anderson, materiały z Polskiego Radia oraz odnaleziona notacja z siostrą, Joanną Munk-Leszczyńską.

22. Millennium Docs Against Gravity 

  • Na Millennium Docs Against Gravity pojawiają się filmy, które zdobyły uznanie krytyków i publiczności na największych festiwalach filmowych na świecie – Berlinale oraz Sundance.
  • Z Berlina organizatorzy MDAG przywieźli "Listy z Wilczej" ("Letters from Wolf Street"), intymny obraz Polski oczami reżysera z Indii Arjuna Talwara, który od lat mieszka w naszym kraju, oraz "Pod powierzchnią" ("Bedrock") w reżyserii Kingi Michalskiej, poruszającą psychologiczną podróż po terenach Zagłady.
  • Z festiwalu Sundance zaś - film "Pan Nikt kontra Putin" ("Mr. Nobody Against Putin") Davida Borensteina, który opowiada o rosyjskim nauczycielu z przerażeniem obserwującym zmieniający się kraj.
  • Wśród wyświetlanych obrazów znalazły się m.in.: "Miyazaki. Duch natury" Léo Faviera, "Patrice. Nieustraszona" Teda Passona i Patrice Jetter, "Pociągi" Macieja Drygasa oraz "Yintah" Jennifer Wickham, Brendy Michell i Michaela Toledano
  • Jak każdego roku lokalną Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym przyznają gdyńscy jurorzy i jurorki. O tę nagrodę walczy 12 filmów.
  • Swoje nagrody wręczą także partnerzy gdyńskiej edycji, tj. Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności.
  • Od 9 maja festiwal gości także w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. Online natomiast potrwa od 20 maja do 2 czerwca.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Przygotowanie: Marcin Pesta

Gość: Michał Bielawski (reżyser filmu "Pasażer. Andrzej Munk")

Data emisji: 13.05.2025

Godzina emisji: 8.10

IAR/polskieradio/zuzannachowaniec/k

Czytaj także

Wojciech Jerzy Has - człowiek, który odkrył kino

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025 10:00
W tym roku mija 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych twórców filmowych naszych czasów, Wojciecha Jerzego Hasa. Filmowiec, scenarzysta, rysownik oraz wieloletni wykładowca. Jego imponujący dorobek znany jest miłośnikom kina na całym świecie. Jakie były początki jego filmowej drogi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego: mocne wejście Igi Lis do świata polskiego dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2025 13:02
Film "Bałtyk" w reżyserii Igi Lis otworzy tegoroczny, 65. Krakowski Festiwal Filmowy. Wcześniej jej krótki dokument "Za moich czasów" będzie można zobaczyć na 22. Festiwalu Millenium Docs Against Gravity.
rozwiń zwiń