X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Trzebiński. Cudowny 22-latek, którego zabrała wojna

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:30
- Jak na tak młodego twórcę zostawił nam po sobie sporo skarbów - podkreślał prof. Maciej Urbanowski, opowiadając o poecie i publicyście, który został rozstrzelany podczas ulicznej egzekucji w listopadzie 1943 roku w Warszawie.
Audio
  • O życiu i twórczości Andrzeja Trzebińskiego mówi prof. Maciej Urbanowski (Wyspa skarbów/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Tadeusz Gajcy wiki 1200.jpg
"Między koszmarem a idyllą". Życie i śmierć Gajcego

- I przejmujący dziennik, i dramat "Aby podnieść różę", i poruszająca, budząca ciągłe spory, krytyka literacka, i poezja. Wreszcie: "Sztuka i Naród", legendarne pismo okupacyjnej Warszawy – wyliczał prof. Urbanowski dokonania młodego twórcy. Trzebiński, jak przypominał badacz, miał również ambicje społeczno-polityczne: - Myślał o ruchu kulturowym, takiej ponadpartyjnej płaszczyźnie pokolenia wojennego.

W audycji była równiez mowa o mistrzach Andrzeja Trzebińskiego, o sporach ideowych z Czesławem Miłoszem, o "Pamiętniku", który "przeradza się czasem w modlitewnik". Z radiowych archiwów przedstawiliśmy wspomnienia młodszej siostry Andrzeja Trzebińskiego - Zofii.

prof. Maciej Urbanowski "Pamiętnik" to wyjątkowy dokument, który pozwala zrozumieć również pokolenie Trzebińskiego

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Maciej Urbanowski (autor opracowania i posłowia książki "Polska fantastyczna" zawierającej szkice, dramat i wiersze A. Trzebińskiego, która ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa LTW)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 21.30

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zsa Zsa Gabor. Pierwsza celebrytka Hollywoodu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 12:30
- Ona wystąpiła w ponad 60 filmach, ale nie ma tu wybitnych ról, bo ona nie tyle grała, co po prostu była sobą - mówił o węgierskiej gwieździe amerykańskiego kina dr Marek Szopski z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Szaniawski. Pisarz-ziemianin

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 15:45
- Artysta był wyjątkowo związany z rodzinny dworem w Zegrzynku. Lubił tam nie tylko samotnie pisać, ale także obrabiać ziemię. Niestety, gdy wybuchła wojna, teren został zajęty przez Niemców. Od tej pory artysta nie miał wstępu do swego ukochanego dworku– powiedział Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń