Stanisław Brzozowski. Nauczyciel nowoczesnego patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 15:30
- Brzozowskiego niepokoiło, że Polacy nie dorastają do niepodległej ojczyzny w sensie cywilizacyjnym, na miarę nowoczesnej Europy. Swoim pisarstwem chciał to zmienić - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski o wybitnym prozaiku, filozofie i krytyku literackim Młodej Polski.
Audio
  • Prof. Maciej Urbanowski o Stanisławie Brzozowskim i jego dziele (Ku niepodległej/Dwójka)
Stanisław Brzozowski
Stanisław BrzozowskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Stanisław Brzozowski, autor powieści "Płomienie", książek filozoficznych, krytycznoliterackich i kulturoznawczych: "Legenda Młodej Polski", "Idee" i "Głosy wśród nocy", zmarł w 1911 roku we Florencji mając zaledwie 33 lata. 7 lat przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Czy wierzył, że to się wydarzy? – Nie mogło być inaczej, skoro główną cechą jego pisarstwa było wychowanie Polaków do niepodległości. Tej własnej, egzystencjalnej, jak i cywilizacyjnej oraz politycznej – mówił gość audycji.

Brzozowski jest autorem niezwykłego "Pamiętnika" a właściwie dziennika prowadzonego w ostatnich latach życia. W nim właśnie, gdy był już bardzo ciężko chory, napisał: "Boże daj jeszcze żyć, dla Polski". - Jego pisma wypełnione niepokojem o losy ojczyzny były obowiązkową lekturą pokolenia walczącego po I wojnie światowej o niepodległą Polskę. Brzozowski stał się patronem tej formacji – mówił prof. Maciej Urbanowski, autor wydanej właśnie książki "Brzozowski. Nowoczesność'.

Dlaczego Brzozowski z zachwytem pisał o "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego? Jakie zagrożenia dla niepodległościowych aspiracji Polaków widział w rewolucji rosyjskiej? W czym objawiał się jego profetyzm i jakie obowiązki stawiał przed polską inteligencją odpowiedzialną za stan narodowej kultury? O tym wszystkim w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ku Niepodległej

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 14.30

mko/bch

Czytaj także

Andrzej Trzebiński. Cudowny 22-latek, którego zabrała wojna

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:30
- Jak na tak młodego twórcę zostawił nam po sobie sporo skarbów - podkreślał prof. Maciej Urbanowski, opowiadając o poecie i publicyście, który został rozstrzelany podczas ulicznej egzekucji w listopadzie 1943 roku w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Wyspiański ożenił się z brzydką chłopką?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:00
– Nie miała żadnej urody ani wykształcenia, a on był jej wierny, nie wdawał się w romanse, zadowalała go rola głowy rodziny – mówiła Iwona Kienzler, autorka książki "W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Mirecki-Montwiłł. Socjalista i bojownik o wolność

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 16:00
Bohaterem audycji był jeden z przywódców Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Odważny do szaleństwa, odpowiedzialny za podległych mu ludzi, od najmłodszych lat przekonany, że Polska może wywalczyć niepodległość swoim własnym czynem zbrojnym.
rozwiń zwiń