PZPR wobec muzyki rozrywkowej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 17:07
Czym była dla władzy muzyka rozrywkowa? Jakie znaczenie, poza czystą rozrywką, miały festiwale piosenki? W audycji "Rzeczyspospolite" prof. Antoni Dudek rozmawiał z dr Karoliną Bittner, autorką książki "Partia z piosenką, piosenka z partią. PZPR wobec muzyki rozrywkowej".
Audio
  • Rozmowa z dr Karoliną Bittner (autorka książki "Partia z piosenką, piosenka z partią. PZPR wobec muzyki rozrywkowej" (Rzeczypospolite/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Autorka przebadała plany partii w dziedzinie muzyki rozrywkowej oraz ich realizację - od schyłku lat czterdziestych do końca PRL. Karolina Bittner omawia kompleksowo peerelowski przemysł muzyczny, między innymi instytucje zajmujące się rozrywką, rolę radia i telewizji w kształtowaniu gustów odbiorców, a także funkcjonowanie przemysłu fonograficznego, zagadnienie cenzury wobec piosenki i przypadki wykorzystania piosenki przez władze PRL.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: Antoni Dudek

Gość: dr Karolina Bittner (autorka książki "Partia z piosenką, piosenka z partią. PZPR wobec muzyki rozrywkowej")

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 21.10

pg

Czytaj także

"Władze PRL chwaliły czeskie rozwiązanie problemu piosenek"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 10:00
- W latach 70. Czechosłowacja była przedstawiana przez działaczy PZPR jako wzór, ze względu na wyeliminowanie piosenek w języku angielskim - opowiadała w Dwójce dr Karolina Bittner, autorka monografii "Partia z piosenką, piosenka z partią. PZPR wobec muzyki rozrywkowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kartki żywnościowe a upadek PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 12:00
W audycji "Rzeczypospolite" zastanowialiśmy się nad skutkami wprowadzenia w Polsce Ludowej systemu reglamentacji towarów.
rozwiń zwiń