Dzieje związku zawodowego rolników indywidualnych

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 12:26
"Jak nas zarejestrujecie, bułkę z szynką jeść będziecie!" - to jedno z haseł kampanii mającej na celu legalizację związku zawodowego rolników indywidualnych.
Żniwa nad Bałtykiem, 1932.
Żniwa nad Bałtykiem, 1932.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Posłuchaj
28:02 2021_05_10 21_30_40_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Droga do legalizacji związku zawodowego rolników indywidualnych (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

O jego historii, relacjach z "Solidarnością" robotniczą oraz o stosunku społeczeństwa do rolników w latach 80-tych XX wieku rozmawialiśmy z dr. Tomaszem Kozłowskim z Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym tygodniu obchodzimy 40. rocznicę rejestracji "młodszej siostry Solidarności". Mniejszej, ale nie mniej ważnej. Jednak zgoda na jej legalną działalność okazała się znacznie dłuższa i trudniejsza.

Już w roku 1980 dochodzi do jednoczenia się rolniczych sił. - Rolnicy, całe społeczeństwo, obserwują, co dzieje się w zakładach pracy i powstającą "Solidarność". I to jest inspiracją dla wielu grup społecznych do myślenia nad stworzeniem swojej organizacji. Wszyscy je widzą jako funkcjonujące związki zawodowe - tłumaczył  dr Tomasz Kozłowski.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: Antoni Dudek

Gość: dr Tomasz Kozłowski (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 21.30


Zobacz więcej na temat: rolnicy Antoni Dudek Dwójka

Czytaj także

Wojna o ziemniaki. Imperialistyczna stonka kontra Polska Ludowa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 05:40
30 maja 1950 roku "Trybuna ludu" doniosła o nocnym desancie stonki ziemniaczanej z amerykańskich samolotów na pola NRD. Ale to widocznie było za mało dla demonicznych imperialistów. Już 1 czerwca w tej samej gazecie Ministerstwo Rolnictwa alarmowało, że Amerykanie zrzucili tony żarłocznych owadów nad Polską. Był to wstęp do jednego z największych czynów społecznych PRL, a zarazem początek kampanii propagandowej do dziś będącej symbolem absurdów poprzedniej epoki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia drogi do niepodległej Polski". 17 wystaw przypomni rolniczą Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 05:36
Instytut Pamięci Narodowej otworzy w południe w 17 miejscowościach w Polsce regionalne wystawy pokazujące powstawanie NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. - Trzeba pamiętać o setkach tysięcy działaczy rolniczej "Solidarności", bo to jest historia naszej drogi do niepodległej Polski - podkreślał prezes IPN Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń