"Ruch". Opozycja radykalnie antykomunistyczna

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 12:45
- "Ruch" był często kojarzony z duszpasterstwami akademickimi, na początku - rzeczywiście, potem uległo to zmianie. Łączył tych ludzi krytyczny stosunek do systemu - o organizacji "Ruch" w audycji "Rzeczypospolite" mówił dr Piotr Byszewski, autor pierwszej naukowej monografii poświęconej konspiratorom.
Okładka książki Organizacja Ruch (1965-1970) dr. Piotra Byszewskiego
Okładka książki "Organizacja »Ruch« (1965-1970)" dr. Piotra ByszewskiegoFoto: materiały prom.

Działali pięć lat. Mieli swój program polityczny, wydawali własny biuletyn, strącili z Rysów tablicę upamiętniającą pobyt Lenina na tym szczycie, planowali spalić poświęcone mu muzeum w Poroninie. 

Tajna organizacja niepodległościowa

"Ruch" był największą tajną organizacją niepodległościową istniejącą w okresie rządów Władysława Gomułki. Powstał w połowie lat sześćdziesiątych z inicjatywy braci Andrzeja i Benedykta Czumów, Stefana Niesiołowskiego i Mariana Gołębiewskiego. - Był organizacją bardzo nietypową. Tworzenie struktur i zrębów organizacji to były lata 1964-65. Nie doszło do żadnego formalnego założenia - tłumaczył dr Piotr Byszewski. - Trudno znaleźć jakieś wydarzenie, które można by uznać za początek "Ruchu".

Głównymi celami "Ruchu" były: odsunięcie od władzy PZPR, odzyskanie przez Polskę suwerenności i przywrócenie systemu demokracji parlamentarnej. 

Wątpliwości etyczne

Przez wiele lat "Ruch" był organizacją budzącą kontrowersje, kojarzoną głównie z akcją "Poronin". Stanowił jednak zapowiedź nowej formy konspiracji, opierającej swą działalność na niezależnych wydawnictwach. Maszyny i powielacze do prowadzenia działalności wydawniczej "Ruchu" zostały skradzione z instytucji państwowych. - Innego wyjścia nie było - przyznał historyk. - Mieli zahamowania z powodów etycznych, a wiele osób wręcz odmawiało udziału w ich akcjach.

- Trzeba zaznaczyć, że żadna ze zdobytych maszyn czy powielaczy nie została sprzedana - podkreślił nasz gość. - Zdobyto je na potrzeby organizacji i jej działalności.

Aresztowania i rozbicie "Ruchu"

Latem 1970 roku organizacja została rozbita przez Służbę Bezpieczeństwa. Pierwsze aresztowania przeprowadzono w przeddzień planowanego przez "Ruch" na 21 czerwca podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie (miał to być protest przeciwko niezwykle hucznym obchodom setnej rocznicy urodzin Lenina).

Wiele osób, które odegrały w "Ruchu" znaczącą rolę, aktywnie działało w opozycji przedsierpniowej i w Solidarności.

[w artykule wykorzystano informacje z ipn.poczytaj.pl]


Posłuchaj
20:40 2022_03_21 21_31_00_PR2_Rzeczypospolite.mp3 "Ruch". Radykalnie antykomunistyczni konspiratorzy (Rzeczypospolite/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: dr Piotr Byszewski (autor pierwszej naukowej monografii poświęconej konspiratorom)

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 21.30

uk

Czytaj także

Wybory do Sejmu PRL. Podobieństwa i różnice z systemem sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:01
- System wyborczy ZSRR był pewnym typem idealnym, który oddziaływał na systemy wszystkich państw będących pod dominacją sowiecką. Natomiast nie zawsze był on implikowany bezpośrednio - mówił w Dwójce dr Michał Siedziako, autor książki "Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952–1989)".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Tomasz Kozłowski: Kiszczak chciał mieć pewność, że będzie reformować MSW po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:02
- Zgodnie z deklaracjami Kiszczaka chodziło o to, żeby Służbę Bezpieczeństwa dostosować do pracy w nowych czasach. Jej zadaniami miały być teraz ochrona rodzącej się demokracji i gospodarki rynkowej. Faktycznie próbował natomiast uchronić resort przed dalej idącymi konsekwencjami zmiany ustroju - mówił w Dwójce autor książki "Koniec imperium MSW".
rozwiń zwiń