Redukcjonizm a służba zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
Jak metodologia oddziałuje na leczenie? O tym w "Skarbcu Nauki Polskiej" opowiadał dr Marcin Kuś, filozof, autor książki "Spór o redukcjonizm w medycynie".
Audio
  • Dr Marcin Kuś o książce "Spór o redukcjonizm w medycynie". Rozmawiał Michał Nowak (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Wielu filozofów medycyny z rozmaitych przyczyn zdecydowanie odrzuca redukcjonizm. Przyjęta w monografii dra Marcina Kusia koncepcja umiarkowanego antyredukcjonizmu wiedzie jednak do możliwości łączenia badań prowadzonych według założeń redukcjonizmu z medycyną holistyczno-systemową.
Wielu filozofów medycyny z rozmaitych przyczyn zdecydowanie odrzuca redukcjonizm. Przyjęta w monografii dra Marcina Kusia koncepcja umiarkowanego antyredukcjonizmu wiedzie jednak do możliwości łączenia badań prowadzonych według założeń redukcjonizmu z medycyną holistyczno-systemową. Foto: Glowimages/Eastnews

"Spór o redukcjonizm w medycynie" - to tytuł książki dra Marcina Kusia, która została wydana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Monografie FNP. Podjęta w niej problematyka wydaje się niezwykle hermetyczna. Dyskusja zwolenników redukcjonizmu ze stronnikami antyredukcjonizmu jest jednak nie tylko gorąca. Opowiedzenie się po którejś ze stron wpływa na badania kliniczne, praktykę lekarską, a nawet organizację służby zdrowia.

***
Tytuł audycji:
Skarbiec Nauki Polskiej
Prowadzenie:
Michał Nowak
Goście:
dr Marcin Kuś
Data emisji:
23.01.2015
Godzina emisji:
15.00

bch/mm

Czytaj także

Janusz Sławiński we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 21:50
O wybitnym literaturoznawcy, zmarłym kilka tygodni temu, opowiadali prof. Maciej Władysław Grabski i prof. Andrzej Mencwel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jidysz – zapomniany język polskiej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 16:00
– Po 1918 r. w Galicji do jidysz zaczęli powracać nawet ci twórcy żydowscy, którzy wcześniej nie znali tego języka – mówiła jidyszystka dr Karolina Szymaniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Academica - nowa jakość wypożyczania

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 08:30
W 2014 r. zaczęła działać cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych Academica. Opowiadał o niej m.in prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń