Skarbiec nagród i stypendiów naukowych

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 21:00
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wprowadza do swojej oferty nową propozycję – Honorowe Stypendium im. Leszka Kołakowskiego.
Audio
  • Skarbiec nagród i stypendiów naukowych (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Leszek Kołakowski stał się patronem nowego stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Leszek Kołakowski stał się patronem nowego stypendium Fundacji na rzecz Nauki PolskiejFoto: PAP/Paweł Kula

Celem Honorowego Stypendium im. Leszka Kołakowskiego jest wyróżnienie uczonych mających wybitny dorobek naukowy w zakresie historii idei oraz filozofii średniowiecznej i nowożytnej do 1939 roku. Roczne Stypendium może być przyznane zarówno naukowcom z Polski, jak i z zagranicy, a wynosi 90 tys. zł.

Konkurs jest prowadzony w trybie nominacji – kandydatów zgłaszają imiennie zaproszeni uczeni z całego świata. Wyboru laureata dokonuje Kapituła, w której skład wchodzą filozofowie i historycy idei o międzynarodowym autorytecie. Konkurs o Stypendium będzie organizowany raz na dwa lata. Pierwszy właśnie został ogłoszony – nominacje będą przyjmowane do 30 czerwca br.

Zainicjowanie tego nowego wyróżnienia było dobrą okazją, by przypomnieć wszystkie  nagrody i honorowe stypendia przyznawane przez FNP. O tym rozmawialiśmy z prof. Włodzimierzem Boleckim - wiceprezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 20.03.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/jp

 

Czytaj także

Leszek Kołakowski i nieuchronność porażki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 18:00
Jan Andrzej Kłoczowski, Barbara Skarga, ks. Józef Tischner, Hans-Georg Gadamer, Paul Ricoeur i inni - w piątą rocznicę śmierci Leszka Kołakowskiego przypominamy z radiowych archiwów wypowiedzi na jego temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humanizm - odpowiedź na porażki wielkich systemów?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 16:00
- Zarówno komunizm, jak i kapitalizm są formą zniewolenia jednostki ludzkiej, wyzysku - prof. Krzysztof Przyjałkowski, filozof który nie godząc się na realia komunistyczne w PRL wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokłon mędrca, czyli niedokończony esej Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 10:59
To książka dziwna, bo niedokończona. Jej tytuł - "Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny" - może sugerować, że jest to antyreligijna rozprawa, podczas gdy rzecz ma się zupełnie odwrotnie.
rozwiń zwiń