Świat czyta o wikingach na cmentarzu w Bodzi

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 19:00
- To odkrycie swoim znaczeniem daleko wykracza poza polskie ziemie - mówił o tajemniczej nekropolii z czasów Mieszka I prof. Andrzej Buko.
Audio
  • Prof. Andrzej Buko o książce "Bodzia. A Late Viking-Age Elite Cemetry in Central Poland". Rozmawia Katarzyna Kobylecka
Niektóry groby znalezione w Bodzi były wyposażone w miecze wikińskie, co może świadczyć o tym, iż Bolesław Chrobry miał w swojej drużynie również skandynawskich wojowników
Niektóry groby znalezione w Bodzi były wyposażone w miecze wikińskie, co może świadczyć o tym, iż Bolesław Chrobry miał w swojej drużynie również skandynawskich wojownikówFoto: FLICKr/ Hans Splinter

Wydana po angielsku publikacja "Bodzia. A Late Viking-Age Elite Cemetry in Central Poland" (tłum. "Bodzia. Późno wikiński elitarny cmentarz w Polsce centralnej"), zdaniem jej redaktora prof. Andrzeja Buko, skieruje zainteresowanie liczących się badaczy średniowiecza na położoną koło Włocławka nekropolię z XI wieku.

- Marka BRILL (prestiżowe wydawnictwo istniejące od XVIII wieku – przyp. red.) gwarantuje, że ta książka znajdzie w każdej liczącej się bibliotece świata, co więcej, mimo zawrotnej ceny 226 euro, znajduje ona swoich nabywców - podkreślił gość Dwójki.

Na czym polega doniosłość odkrycia cmentarza w Bodzi? Co obecność szczątków wojowników chazarskich i wikingów mówi nam o charakterze społeczeństwa w początkach państwa polskiego?

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej 

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Buko (dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 3.04.2015

Godzina emisji: 15.00

bch/mm

Czytaj także

Wikingowie obudzili i postawili na nogi Europę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 04:06
- Skandynawowie w VIII wieku zaczęli podążać we wszystkich kierunkach świata, a ich aktywność obudziła i postawiła Europę na nogi - mówi prof. Przemysław Urbańczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie średniowiecze według Peregriny. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 15:00
W dniu specjalnym Euroradia słuchaliśmy utworów powstałych między X a XVI wiekiem. Wykonał je zespół Peregrina z Bazylei w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:00
Mieszko I swoją córkę Świętosławę, zwaną później Sygrydą Storrådą, wydał za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, który był wikingiem. Co stało za tym małżeństwem?
rozwiń zwiń