X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co umowy małżeńskie mówią o pozycji kobiet w Rzeczpospolitej szlacheckiej?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 13:10
- Chciałam pokazać nie tylko czołowe postaci ze środowisk magnackich czy bardzo zamożnych rodzin szlacheckich, ale też wszystkich tych, którzy być może przez historię zostali trochę zapomniani, natomiast istnieje wiele wspaniałych źródeł, które pozwalają doskonale przebadać to życie codzienne w dawnej Polsce - mówiła w Dwójce dr Anna Penkała, stypendystka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Audio
  • Dr Anna Penkała o prowadzonych przez siebie badaniach różnych aspektów zawierania małżeństw przez szlachtę w XVIII w. (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Szlachta polska na rycinie Jana Nepomucena Lewickiego
Szlachta polska na rycinie Jana Nepomucena LewickiegoFoto: Polona/domena publiczna

Ukraine._Braclavia_Palatinatus._Beauplan_1648_1200.jpg
Podróż na Ukrainę do Czeczelnika Sobańskich

Naukowiec z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie analizowała zapisy procesowe z ksiąg grodzkich z XVII i XVIII w. Znalazły się tam sprawy, które uznawano za naruszenie obowiązujących i powszechnie respektowanych zwyczajów. Różnorodny i obszerny materiał źródłowy wskazuje, że sprawy przed sądem toczyły się nie tylko o łamanie umów dotyczących zawarcia samego  związku małżeńskiego, ale również o wypłaty posagu, przygotowanie wyprawy czy przekazanie określonej części majątku ziemskiego.

Dr Anna Penkała znalazła się wśród grona 100 młodych badaczy, którym Fundacja na rzecz Nauki Polskiej – w uznaniu za dotychczasowe osiągnięcia badawcze – przyznała roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł.

Gdzie gość Dwójki znalazła materiały rękopiśmienne, które okazały się dla niej skarbnicą wiedzy w trakcie badań nad uposażeniem kobiet z rodzin szlacheckich w dawnej Rzeczypospolitej w kontekście umów małżeńskich? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Anna Penkała (historyk, stypendystka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 22.30

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bolesław Chrobry. Królewski życiorys spisany przez biskupa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 15:00
- Znamy niewiele faktów na temat Mieszka I. Historyk badając jego dzieje, musi posiłkować się pracami archeologicznymi i piętrzeniem kolejnych hipotez. Inaczej jest w przypadku Bolesława Chrobrego. Tu historyk może poszaleć – powiedział prof. Przemysław Urbańczyk, autor książki "Bolesław Chrobry - lew ryczący".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dylemat więźnia, czyli po co ateński ostracyzm

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 13:01
W audycji - w związku z Wielogłosem o Monografiach Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – spotkaliśmy się z drem hab. Markiem Węcowskim, autorem książki o ateńskim ostracyzmie.
rozwiń zwiń