Życie codzienne osób niewidzących

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 10:00
Punktem wyjścia audycji była publikacja dr Kamila Pietrowiaka pt. "Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności" - to premiera wydawnicza serii Monografie FNP.
Audio
  • Życie codzienne osób niewidzących (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Akemaster

świat po omacku.jpg
Okładka książki "Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności"

Autor - dr Kamil Pietrowiak - jest etnologiem, absolwentem Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, a podstawą prezentowanych przez niego rozważań są badania, które prowadził na przestrzeni 6 lat wśród osób niewidzących od urodzenia (albo wczesnego dzieciństwa).

Autor przybliża w książce specyficzne doświadczenia, możliwości i ograniczenia przedstawicieli tej grupy. Próbuje odpowiedzieć na pytanie: Jak osoby niewidzące od urodzenia uczą się przypisanej im roli "nienormalnych" i "niepełnosprawnych"? Jaki wpływ na życie uczestników badań miał długoletni pobyt w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych? Jak osoby, które nie znają lub nie pamiętają wrażeń wzrokowych, odnajdują się w ramach ogólnie pojętej kultury wizualnej? W jakim stopniu i jakimi sposobami dostosowują się do norm i nakazów dotyczących dziedziny wyglądu? Jak radzą sobie z praktycznymi ograniczeniami, które wynikają bezpośrednio z braku zmysłu wzroku?

Gośćmi audycja byli: dr Kamil Pietrowiak i Aleksandra Bohusz - przewodniczka Niewidzialnej Wystawy w Warszawie, jedna z 22 osób niewidomych, które zgodziły się uczestniczyć w projekcie badawczym K. Pietrowiaka. 

Nasza rozmowa była jednocześnie zaproszeniem na spotkanie z autorem w ramach cyklu "Wielogłos o Monografiach FNP", które odbędzie się 27.11 o godz. 18.00 w siedzibie FNP w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej 

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Kamil Pietrowiak i Aleksandra Bohusz

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 21.30

bch

Zobacz więcej na temat: niewidomi Katarzyna Kobylecka

Czytaj także

Cyfrowy eskapizm. Od teorii do stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 09:51
- W 2018 roku opublikowałam tekst w brytyjskim, bardzo renomowanym czasopiśmie archeologicznym i przedstawiłam tam koncepcję, która może być rozpatrywana zarówno w odniesieniu do muzealnictwa, jak i do samej archeologii - mówiła w Dwójce dr Monika Stobiecka, laureatka tegorocznego Programu "START" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za chlebem i nie tylko. Wielka ucieczka Polaków z PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 22:12
- Problem emigracji jest ważnym tematem społecznym i politycznym. Po 1983 roku, gdy kraj pogrążył się w kryzysie, wyjazdy Polaków za granicę stały się pożądane, a dla władzy komunistycznej wygodne, bo pozbywała się elementu niepewnego. Później zaczęło pojawiać się pytanie, jak ich zatrzymać i jak ściągnąć z powrotem – mówiła w Dwójce dr Magdalena Wnuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Łozowski: w średniowieczu istniały dwie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
- Najpierw, jak się przypuszcza, w okolicach końca XIII w. lub na początku kolejnego stulecia została założona stara Warszawa. Po sukcesie tej inicjatywy lokacyjnej na początku wieku XV została założona nowa Warszawa. Funkcjonowała ona tam, gdzie jest ul. Freta, która doprowadza nas do Rynku Nowego Miasta. To był zupełnie odrębny organizm miejski - mówił w Dwójce historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń