Jak wspierać wybitnych naukowców?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:07
Jak co roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zachęca do przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz najzdolniejszych młodych naukowców.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/Shutterstock.com

Posłuchaj
29:14 Dwójka Skarbiec Nauki Polskiej17 marzec 2021 21_30_16.mp3 Rozmowa o wspieraniu naukowców (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

Środki uzyskiwane przez FNP od darczyńców zasilają odrębny fundusz. Od 2010 roku jest on wykorzystywany na podwyższenie stypendiów wybranych laureatów programu START. Otrzymują je stypendyści, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu.

O korzyściach płynących z wpłat 1 % opowie Zofia Matejewska - specjalistka ds. promocji i pozyskiwania funduszy w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Gośćmi programu byli także stypendyści Programu START:

  • dr hab. Piotr Stankiewicz - laureat w dziedzinie socjologii z UMK, obecnie kierownik Centrum Oceny Technologii działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ta jednostka naukowa zajmuje się prowadzeniem badań dotyczących zalet, ryzyka i skutków wrażania nowych technologii. Publikuje rzetelne i potwierdzone wyniki badań na temat m.in. szczepionek, organizmów modyfikowanych genetycznie, technologii 5G.
  • dr Krzysztof Popek z Instytutu Historii UJ, aktualny stypendysta programu START, którego prace koncentrują się wokół Słowiańszczyzny Południowej oraz Bałkanów.

W Skarbcu skupiliśmy się na dwóch wątkach. Stereotypach panujących w polskiej świadomości związanych z Półwyspem Bałkańskim oraz na Polakach związanych z tym regionem Europy.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Zofia Matejewska (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej), dr hab. Piotr Stankiewicz (kierownik Centrum Oceny Technologii), dr Krzysztof Popek (Instytut Historii UJ)

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

W Dębinach odkryto jedno z największych cmentarzysk megalitycznych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 13:19
Siedem kilkudziesięciometrowych grobowców megalitycznych sprzed ok. 5,5 tys. lat odkryli archeolodzy w Dębianach (woj. świętokrzyskie). Zdaniem odkrywców jest to jedno z największych cmentarzysk tego typu w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwają bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 13:00
Do soboty 13 marca można zgłosić się na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry. Można z nich skorzystać w kilkudziesięciu placówkach w całej Polsce w ramach Światowego Tygodnia Jaskry. Organizatorem akcji "Polscy okuliści kontra jaskra" jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
rozwiń zwiń