Fundacja na rzecz Nauki Polskiej - 1,5% podatku dla młodych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 22:00
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jako organizacja pożytku publicznego zachęca do przekazywania jej 1,5% podatku. Środki pozyskane w ten sposób w całości trafiają do młodych naukowców, których Fundacja wspiera w ramach programu START.
Fundację na rzecz Nauki Polskiej można wesprzeć wpłacając na jej konto 1,5  podatku
Fundację na rzecz Nauki Polskiej można wesprzeć wpłacając na jej konto 1,5 % podatkuFoto: Shutterstock.com/Billion Photos

Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu korzystamy z ich osiągnięć naukowych. Stypendyści badają m.in., jak nowoczesne technologie mogą przyczynić się do zwiększenia skuteczności w leczeniu raka, szukają nowych metod leczenia chorób genetycznych i neurodegeneracyjnych, czy też pracują nad przetworzeniem odpadów w ekologiczną energię.

Twarzami tegorocznej kampanii informacyjnej są m.in. dwie laureatki Programu START, które właśnie pracują nad skutecznymi metodami walki z nowotworami. Dr inż. Emilia Kozłowska z Politechniki Śląskiej tworzy modele matematyczne, które przewidują przebieg choroby, a dr hab. inż. Paulina Kasperkiewicz z Politechniki Wrocławskiej bada enzymy, by móc je wykorzystać do szybkich testów diagnozujących raka.

Obie panie gościły w audycji, a o kampanii 1,5% na rzecz FNP opowiedziała Katarzyna Pronobis - koordynatorka do spraw komunikacji, promocji i fundraisingu w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W ub. roku udało się pozyskać Fundacji rekordową kwotę z 1,5% - 160.670,10 złotych. Jak będzie w tym roku?


Posłuchaj
28:55 2024_02_21 21_29_51_PR2_Skarbiec_nauki_polskiej.mp3 Fundacja na rzecz Nauki Polskiej - 1,5% podatku dla młodych naukowców (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 21.02.2024

Godzina emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Wsparcie dla badaczy z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 17:00
Program DLA UKRAINY został uruchomiony w marcu 2022 roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej jako forma wsparcia badaczy z Ukrainy w obliczu wojny w ich kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przesiedlenia po II wojnie światowej - spotkanie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 22:00
To było spotkanie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską - kulturoznawczynią, etnolożką i bohemistką z Instytutu Slawistyki PAN, laureatką Programu START FNP. 
rozwiń zwiń