Fortepianowe opowieści Julianny Awdiejewej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 12:40
Zapraszamy na retransmisję recitalu zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego na zeszłorocznym festiwalu "Chopin i jego Europa".
Julianna Awdiejewa podczas koncertu laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Julianna Awdiejewa podczas koncertu laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka ChopinaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Julianna Awdiejewa naukę gry na fortepianie rozpoczęła jako pięciolatka w elitarnej Szkole Muzycznej im. Gniezinych w Moskwie, w klasie Eleny Iwanowej. Studia kontynuowała w Hochschule fur Musik und Theater w Zurychu u Konstantina Szczerbakowa oraz w International Piano Academy Lake Como u Dmitrija Baszkirowa i Fou Ts’onga. Jest zwyciężczynią kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Bremie, Genewie, Bydgoszczy (im. Artura Rubinsteina). W 2010 roku była triumfatorką Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
Co ciekawe, cenione są wykonania Awdiejewej na instrumentach historycznych – w sierpniu 2011 i 2012, podczas festiwalu "Chopin i jego Europa", zaprezentowała na fortepianie Erarda dwa koncerty Fryderyka Chopina. W roku 2014 sięgnęła natomiast w Warszawie po współczesny instrument oraz po programowe dzieła Franciszka Liszta.

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart Sonata D-dur KV 284

Franciszek Liszt Parafraza na tematy z "Aidy" Verdiego (Taniec sakralny i duet finałowy) S.436, Po lekturze Dantego: Fantasia quasi Sonata S. 161 nr 7

Fryderyk Chopin 24 Preludia op. 28

Wyk. Julianna Awdiejewa

***

Na retransmisję zapraszamy do "Filharmonii Dwójki". Audycję - w niedzielę (8.02) w godzinach 19.00-21.45 - poprowadzi Adam Suprynowicz.

mm/mc

Czytaj także

Andreas Staier: od geniusza można się wiele nauczyć, nawet gdy myje zęby

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:00
O swoich doświadczeniach z pieśniami Chopina oraz problemach z innymi utworami polskiego kompozytora znakomity niemiecki pianista Andreas Staier mówił w przerwie środowego recitalu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inon Barnatan: scherzo Chopina mogłaby zaśpiewać Maria Callas!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 11:00
- Pierwsza rzecz, która przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Chopinie, to jego umiłowanie do śpiewu. Linie melodyczne w jego utworach są jak gotowe tematy dla śpiewaków. Może dlatego tak muzyka jest tak ujmująca - zastanawiał się pianista Inon Barnatan przed swoim recital na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 2015 głosowanie będzie jawne. XVII Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 21:00
- Aż 5 z 17 jurorów to zwycięzcy poprzednich konkursów - zapowiadał dyrektor NIFC Artur Szklener. Czy decyzje jury wzbudzą mniejsze kontrowersje niż w 2010 roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura to za mało. Karol Szymanowski jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 13:00
– Był przede wszystkim kompozytorem, lecz dzięki jego tekstom można dotrzeć do jego muzyki – mówił o Szymanowskim Edward Boniecki, autor książki "Ja, niegdyś Roger".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 17:30
Od 31 stycznia do 8 lutego Dwójka towarzyszyła zmaganiom młodych wirtuozów. Zwycięzcy zagwarantowali sobie udział w 17. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń