Angielski renesans na żywo z Actus Humanus

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 14:01
W koncercie dzieł Johna Dowlanda wystąpią znakomity szkocki tenor Paul Agnew i jeden z najwybitniejszych wirtuozów lutni Paul O'Dette.
Paul ODette swoją działalnością stara się zaszczepiać w wykonawstwie połączenie historycznej świadomości, precyzyjnej realizacji idiomatyki i ekspresji
Paul O'Dette swoją działalnością stara się zaszczepiać w wykonawstwie połączenie historycznej świadomości, precyzyjnej realizacji idiomatyki i ekspresjiFoto: Jennifer Girard/Actus Humanus/materiały prasowe

Arts-Florissants 510.jpg
Actus Humanus 2016 na antenie Dwójki

Paul Agnew, śpiewak i dyrygent, znany jest jako interpretator repertuaru barokowego i przedklasycznego. Urodzony w Glasgow a wykształcony w Magdalen College w Oksfordzie, zaangażował się w odrodzenie muzyki francuskiego baroku. Debiutował w paryskim Palais Garnier w tytułowej roli w Hipolicie i Arycji Rameau, pod batutą Williama Christie. Powracał następnie do paryskiej Opery w przedstawieniach Platei (pamiętna tytułowa rola żabiej nimfy), Boreadów i Les Indes galantes Rameau, śpiewając wymagające role na głos haute-contre (wysoki francuski tenor). Po udanym debiucie dyrygenckim z Les Arts Florissants (2007) piastuje stanowisko drugiego dyrektora muzycznego francuskiej orkiestry.

Paul O'Dette, zdobywca dwóch nagród Grammy, autor ponad 140 nagrań, wyróżnianych wieloma laurami, należy do najściślejszej czołówki lutnistów współczesności. W jego bogatym dorobku płytowym odznacza się m.in. rejestracja "The Complete Lute Music of John Dowland" (nagrodzona prestiżowym Diapason d’Or de l’année i uznana przez BBC Radio 3 za "najlepsze solowe nagranie lutniowe Dowlanda").

Będąc jedną z najbardziej znaczących postaci na polu muzyki dawnej, występuje niemal na całym świecie, na wszystkich ważniejszych estradach koncertowych – od Bostonu po Melbourne i od Moskwy po Los Angeles. Zajmuje się również dyrygowaniem operami barokowymi.

W przerwie koncertu z Paulem O'dette rozmawiać będą Klaudia Baranowska i Marcin Majchrowski.

Program:

Flow My Tears 

John Dowland The Shoemaker’s Wife, Awake sweet love, If my complaints, Fancy #6, Come Again, Fancy #5, King of Denmark’s Galliard, I saw my lady weep, Flow my tears, Semper dolens Semper Dowland, Queen Elizabeth’s Galliard, Fine knacks for ladies, Farewell, Lend your ears to my sorrow, Sorrow stay, Weep you no more sad fountains, Aloe, Can she excuse, Fantasia #1, Go crystal tears, Lachrimae, In darkness let me dwell, Frog galliard, Now o now

wyk. Paul Agnew - tenor, Paul O'Dette - lutnia

***

Na transmisję "Filharmonii Dwójki" we wtorek (6.12) w godz. 20.00-22.00 zaprasza Marcin Majchrowski.

mat. pras. Actus Humanus/mc/mz

Czytaj także

Actus Humanus 2016 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 15:38
Jak co roku przed Bożym Narodzeniem wspólnie z Actus Humanus zapraszamy na transmisje wszystkich festiwalowych koncertów i rozmowy z gwiazdami muzyki dawnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Actus Humanus. 900 lat muzyki w tydzień

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 10:00
– Po raz kolejny spotykamy się w Gdańsku, aby pobawić się trochę w muzycznych archeologów – mówił Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń