Staier gra Haydna. Transmisja z siedziby NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:59
Zapraszamy na koncert, podczas którego usłyszymy Andreasa Staiera i prowadzoną przez niego {oh!} Orkiestrę Historyczną.
Andreas Staier
Andreas StaierFoto: Josep Molina / mat. pras.

Kariera muzyczna Josepha Haydna (1732-1809) rozwijała się w czasie, gdy najbardziej popularnym gatunkiem muzyki orkiestrowej była symfonia. Wiedeński kompozytor odegrał bardzo ważną rolę w kształtowaniu symfonii klasycznej. Utwory tego typu tworzył przez 36 lat, ogółem skomponował ich 108, w czym nie dorównał mu żaden inny twórca. Dzieła te były bardzo chętnie kopiowane i grane w całej Europie.

Symfonia D-dur "L’Impériale" (Hob. I :53) powstała około roku 1778, gdy Haydn był kapelmistrzem książąt Esterházych w Eisenstadt i większość czasu twórczego poświęcał muzyce scenicznej. Dzieło to zachowało się w trzech wariantach opartych na fragmentach zaadaptowanych z jego ówczesnej muzyki operowej. Tradycja głosi, że cieszyła się uznaniem cesarzowej Marii Teresy, stąd jej tytuł Cesarska. Szczególnie dostojne otwierające "Largo Maestoso", pełniące rolę introdukcji do właściwej części pierwszej w tempie Vivace, zdaje się odnosić do osoby cesarzowej.

Koncert G-dur (Hob.XVIII:4) pochodzi z cyklu trzech "Concerti per clavicembalo" wydanego w 1781 roku, ale powstał jeszcze przed 1771 rokiem. Mimo klawesynu wymienionego w tytule zbioru koncert ten przeznaczony był już najprawdopodobniej na fortepiano – wczesną formę dzisiejszego fortepianu. Jak wiele innych koncertów Haydna na instrumenty klawiszowe utwór ten nie epatuje wirtuozerią, jest wdzięcznym przykładem kameralnej muzyki uprawianej na dworze w Eisenstadt, jego pierwszym wykonawcą był najprawdopodobniej sam kompozytor.

Symfonię B-dur "La reine" (Hob. I:85) Haydn skomponował w Eisenstadt w 1785 roku na zamówienie francuskiego hrabiego D’Ogny. Jest przykładem wielkiej popularności jego muzyki poza Austrią. Razem z jego pięcioma innymi symfoniami była wykonana w Paryżu podczas koncertów w masońskiej Loge Olympique przy udziale wielkiej orkiestry. Ponieważ dzieło to szczególnie spodobało się królowej Marii Antoninie zyskało miano "Symfonii królewskiej".

mat. promocyjne/Piotr Wilk/nospr.org.pl

Program:

Joseph Haydn

Symfonia D-dur "L'Impériale"  Hob. I/53

Koncert G-dur Hob. XVIII/4 z cyklu Concerti per clavicembalo

Sonata f-moll "Un piccolo divertimento" Hob. VII/6

Symfonia B-dur "La reine" Hob. I/85

Wyk: Andreas Staier - fortepian, prowadzenie zespołu, {oh!} Orkiestra Historyczna

***

Na transmisję z Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach w "Filharmonii Dwójki"  w piątek (24.02) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Joanna Grotkowska.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andreas Staier. Fortepian historyczny bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 15:10
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Andreasem Staierem, jednym z najwybitniejszych na świecie mistrzów klawesynu i historycznego fortepianu, który jest gościem 10. Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andreas Staier: dawne fortepiany mają osobowość - trzeba z nimi pertraktować

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 14:00
- XIX-wieczne instrumenty bardzo się od siebie różniły, nawet jeśli były stworzone przez tego samego konstruktora. Niektóre wymagały siły, inne delikatności. Nie miały nic wspólnego ze współczesną masową produkcją - powiedział wybitny pianista w audycji poświęconej dawnym fortepianom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coppola i Staier najlepsi w sonacie Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 12:00
Płytowy Trybunał Dwójki wybrał najlepsze nagranie Sonaty Es-dur na klarnet i fortepian op. 120 nr 2 Johannesa Brahmsa.
rozwiń zwiń