X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Martyna Pastuszka: Fasch był zakochany w dźwięku oboju

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 13:10
- Wydaje się, że Johann Friedrich Fasch nie zrobił takiej kariery jak Bach, czy Händel, ponieważ pozostał lokalny, nie ruszał się z Niemiec - mówiła w Dwójce koncertmistrzyni {oh!} Orkiestry Historycznej.
Audio
  • Martyna Pastuszka i Marcin Świątkiewicz o muzyce Johanna Friedricha Fascha
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Alenavlad /Shutterstock.com

Marek-Niewiedzial.jpg
"Jest rzecz, której oboista nie pozwoli dotknąć nikomu"

{oh!} Orkiestr Historyczna zaprezentowała dwa dzieła niemieckiego skrzypka epoki baroku podczas koncertu, który odbył się 2 marca w Katowicach, w siedzibie NOSPR. Martyna Pastuszka opowiadała w Dwójce, że sięgnęła po twórczość Johanna Friedricha Fascha, ze względu jego utwory przeznaczone na instrumenty dęte. - Fasch wydaje się być zakochany w dźwięku oboju, fagotu i te instrumenty są przez niego eksploatowane. Ja też uwielbiam brzmienia tych instrumentów ponieważ fascynuje mnie piękno, które wydobywa się z tak bardzo naturalnego procesu jakim jest oddychanie - mówiła artystka.

Klawesynista {oh!} Orkiestry Historycznej Marcin Świątkiewicz dodał, że Fasch, mimo swej lokalności i życia spędzonego w Saksonii, był zorientowany w tym, co się gra na dworach włoskich i francuskich. - Miał doskonale opanowany styl galant. Zręcznie nawiązywał do stylu francuskiego. Być może gdyby trafił na jakiś większy dwór, byłby dziś bardziej znany.

Z muzykami rozmawialiśmy też o muzyce Haendla i współczesnym rynku muzyki dawnej. Martyna Pastuszka zwróciła uwagę na rosnące umiejętności instrumentalistów.

***

Rozmawiali:  Grzegorz Dąbrowski i  Maciej Gołębiowski

Goście: Martyna Pastuszka (skrzypaczka) i Marcin Świątkiewicz (klawesynista)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 20.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Honorowy obywatel raju. Telemann w Paradyżu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 11:35
–To być może jedyna postać w historii muzyki europejskiej, którą jakoś możemy z tym regionem wiązać – mówił Cezary Zych, dyrektor paradyskiego Festiwalu Muzyka w Raju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obejrzyj koncert ku czci Tadeusza Kościuszki w Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 21:00
Zapraszamy do wysłuchania oraz obejrzenia nagrania koncertu z okazji 200. rocznicy śmierci Naczelnika. W programie znalazła się muzyka Chopina, Kurpińskiego i Dobrzyńskiego, a także dzieła skomponowane przez samego Kościuszkę.
rozwiń zwiń