Honorowy obywatel raju. Telemann w Paradyżu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 11:35
–To być może jedyna postać w historii muzyki europejskiej, którą jakoś możemy z tym regionem wiązać – mówił Cezary Zych, dyrektor paradyskiego Festiwalu Muzyka w Raju.
Audio
  • Honorowy obywatel raju. Telemann w Paradyżu (Filharmonia Dwójki)
Grafika według portretu Georga Philippa Telemanna autorstwa Valentina Daniela Preislera (17171765)
Grafika według portretu Georga Philippa Telemanna autorstwa Valentina Daniela Preislera (1717–1765) Foto: wikimedia/domena publiczna

Jubileuszowy piętnasty festiwal w Paradyżu otworzył koncert zatytułowany "Jerzy Filip Telemann - Lubuszanin honoris causa". W programie znalazły się dzieła inspirowane polską muzyką, z którą niemiecki kompozytor zetknął się podczas pobytu m.in. na ziemi lubuskiej. Na Muzyce w Raju nie mogło więc zabraknąć muzyki Telemanna, ale nie tylko ze względu na dawne dzieje i nie tylko z powodu przypadającej w tym roku 250 rocznicy śmierci twórcy.

– Byliśmy do niego przywiązani od samego początku – zauważył Cezary Zych. – Pierwszym koncertem w historii festiwalu był jeden z Koncertów polskich Jerzego Filipa Telemanna – powiedział. Gość Dwójki tłumaczył, dlaczego organizatorzy Muzyki w Raju czują się "zobowiązani do tego, by o Telemannie dużo mówić", a także o intrygującej postaci kompozytora, który nie był typowym twórcą swoich czasów.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Goście: Cezary Zych (dyrektor Festiwalu Muzyka w Raju w Paradyżu), Joanna Boślak-Górniok (klawesynistka, założycielka Orkiestry Kore)

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji: 19.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

mc/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jestem gotów zapłacić cenę za nieśmiertelność"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 18:00
- Arturo Benedetti to moje światło w ciemnościach. Jego pianistyka jest dla mnie jak kompas, a dążenie do dorównania mu jest moją misją - mówił w Dwójce Federico Colli. Włoski pianista wystąpił na festiwalu w Dusznikach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alexander Gavrylyuk: moim celem jest służba muzyce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 12:00
- Staram się grać bez eksponowania ego. My, wykonawcy, po prostu łączymy świat muzyki, świat tworzony przez kompozytorów, z jej odbiorcami - mówił w Dwójce ukraińsko-australijski pianista, który wystąpił z recitalem na 72. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alena Baeva i jedna z najpiękniejszych sonat w historii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 12:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z rosyjską skrzypaczką Aleną Baevą oraz z ukraińskim pianistą Vadymem Kholodenką, wykonawcami 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka w stanie czystym". Ulubieni pianiści Vadyma Kholodenki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
- Podziwiam właściwie wszystkich wybitnych pianistów z przeszłości, ale mam kilku ulubieńców, których nagrań słucham regularnie - przyznał w Dwójce znakomity ukraiński muzyk, gość tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seong-Jin Cho: moje interpretacje dojrzewają wraz ze mną

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 12:00
- Czuję się dziś bardziej niezależny niż jeszcze dwa lata temu. Przeprowadziłem się też z Paryża do Berlina, to teraz muzyczne centrum Europy - opowiadał w Dwójce koreański pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2015 roku, gość tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nelson Freire: granie Chopina w Polsce nie jest łatwe

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:30
– Robię się przy tym nerwowy, nawet dziś, mając spore doświadczenie, bo byłem przecież kojarzony z Chopinem przez całe życie – mówił pianista w przerwie swojego recitalu na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń