X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Honorowy obywatel raju. Telemann w Paradyżu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 11:35
–To być może jedyna postać w historii muzyki europejskiej, którą jakoś możemy z tym regionem wiązać – mówił Cezary Zych, dyrektor paradyskiego Festiwalu Muzyka w Raju.
Audio
  • Honorowy obywatel raju. Telemann w Paradyżu (Filharmonia Dwójki)
Grafika według portretu Georga Philippa Telemanna autorstwa Valentina Daniela Preislera (17171765)
Grafika według portretu Georga Philippa Telemanna autorstwa Valentina Daniela Preislera (1717–1765) Foto: wikimedia/domena publiczna

Jubileuszowy piętnasty festiwal w Paradyżu otworzył koncert zatytułowany "Jerzy Filip Telemann - Lubuszanin honoris causa". W programie znalazły się dzieła inspirowane polską muzyką, z którą niemiecki kompozytor zetknął się podczas pobytu m.in. na ziemi lubuskiej. Na Muzyce w Raju nie mogło więc zabraknąć muzyki Telemanna, ale nie tylko ze względu na dawne dzieje i nie tylko z powodu przypadającej w tym roku 250 rocznicy śmierci twórcy.

– Byliśmy do niego przywiązani od samego początku – zauważył Cezary Zych. – Pierwszym koncertem w historii festiwalu był jeden z Koncertów polskich Jerzego Filipa Telemanna – powiedział. Gość Dwójki tłumaczył, dlaczego organizatorzy Muzyki w Raju czują się "zobowiązani do tego, by o Telemannie dużo mówić", a także o intrygującej postaci kompozytora, który nie był typowym twórcą swoich czasów.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Goście: Cezary Zych (dyrektor Festiwalu Muzyka w Raju w Paradyżu), Joanna Boślak-Górniok (klawesynistka, założycielka Orkiestry Kore)

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji: 19.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

mc/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jestem gotów zapłacić cenę za nieśmiertelność"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 18:00
- Arturo Benedetti to moje światło w ciemnościach. Jego pianistyka jest dla mnie jak kompas, a dążenie do dorównania mu jest moją misją - mówił w Dwójce Federico Colli. Włoski pianista wystąpił na festiwalu w Dusznikach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alexander Gavrylyuk: moim celem jest służba muzyce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 12:00
- Staram się grać bez eksponowania ego. My, wykonawcy, po prostu łączymy świat muzyki, świat tworzony przez kompozytorów, z jej odbiorcami - mówił w Dwójce ukraińsko-australijski pianista, który wystąpił z recitalem na 72. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alena Baeva i jedna z najpiękniejszych sonat w historii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 12:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z rosyjską skrzypaczką Aleną Baevą oraz z ukraińskim pianistą Vadymem Kholodenką, wykonawcami 72. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka w stanie czystym". Ulubieni pianiści Vadyma Kholodenki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
- Podziwiam właściwie wszystkich wybitnych pianistów z przeszłości, ale mam kilku ulubieńców, których nagrań słucham regularnie - przyznał w Dwójce znakomity ukraiński muzyk, gość tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seong-Jin Cho: moje interpretacje dojrzewają wraz ze mną

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 12:00
- Czuję się dziś bardziej niezależny niż jeszcze dwa lata temu. Przeprowadziłem się też z Paryża do Berlina, to teraz muzyczne centrum Europy - opowiadał w Dwójce koreański pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2015 roku, gość tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nelson Freire: granie Chopina w Polsce nie jest łatwe

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:30
– Robię się przy tym nerwowy, nawet dziś, mając spore doświadczenie, bo byłem przecież kojarzony z Chopinem przez całe życie – mówił pianista w przerwie swojego recitalu na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń