Festiwal Łańcuch XVI. Alexander Liebreich: Lutosławski był poetą muzyki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 17:02
- Jestem ogromnym fanem jego twórczości i uważam go za jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Każde z jego dzieł znajduje się moim zdaniem na najwyższym poziomie. Wszystkie są pełne brzmienia, ciekawe strukturalnie i niezwykle wyrafinowane - mówił w Dwójce dyrygent.
Audio
  • Dyrygent Alexander Liebreich o muzyce Witolda Lutosławskiego i koncercie w Studiu Lutosławskiego w ramach Festiwalu Łańcuch XVI (Filharmonia Dwójki)
Alexander Liebreich
Alexander Liebreich Foto: materiały pras./Sammy Hart

lutosławski_663x364.jpg
Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia

W sobotę (26.01) Alexander Liebreich poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia podczas koncertu w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach Festiwalu Lutosławskiego - Łańcuch XVI. W programie nie mogło zabraknąć utworów polskiego kompozytora. Jednym z nich było Livre pour orchestre. - Francuskie słowo "livre" oznacza książkę, stąd w formie kompozycji pojawiają się rozdziały, mi jednak z książką kojarzy się poezja, a tę Lutosławski po mistrzowsku ujął w tym dziele. On jest po prostu poetą muzyki, którego słowa uderzają nas prosto w serce - podkreślał gość Dwójki.

W tym roku mija 25 lat od śmierci Witolda Lutosławskiego. Jak przekonywał Alexander Liebreich, jego muzyka wciąż postrzegana jest jako niezwykle nowoczesna, być może wciąż niełatwa w odbiorze. - Bywa tak, że gdy wybitny artysta umiera, okazuje się, że najistotniejszym elementem jego dorobku była jego osobowość, a niekoniecznie to, co po sobie pozostawił. W tym przypadku oczywiście tak nie jest. Lutosławski w każdej partyturze pozostawił cząstkę swojego geniuszu - tłumaczył.

W czasie sobotniego koncertu zabrzmiał jeszcze jeden utwór polskiego kompozytora - Trois poèmes d'Henri Michaux. Obok Alexander Liebreicha dyrygowała w nim także Anna Szostak. Jak układała się współpraca między nimi? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Moniki Zając

Gość: Alexander Liebreich (dyrygent)

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 19.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

pg/mk

Czytaj także

International Classical Music Awards. "NOSPR zapracowała na to wyróżnienie"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 12:00
6 kwietnia odbyła się w Katowicach - transmitowana przez radiową Dwójkę - gala International Classical Music Awards. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z trzema laureatami tego prestiżowego muzycznego wyróżnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexander Liebreich w pożegnalnym sezonie skupi się na kobietach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 15:22
- Mam silne przekonanie, że znajdujemy się u zarania nowej epoki w sposób szczególny odwołującej się do równowagi płci - o nowym programie NOSPR mówił w Dwójce jej dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń