X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ród Karpieli. Koncertowa premiera płyty serii "Muzyka Źródeł". Wideo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 12:49
- To najpopularniejsze góralskie śpiewki, co to je na całym Podhalu znają - mówił o repertuarze płyty i jej koncertu promocyjnego Jan Karpiel-Bułecka. Zawarte są w albumie "Ród Karpieli", zbierającym muzykę słynnego Bolesława i jego synów, Jana i Sebastiana z legendarnej podhalańskiej rodziny.
Audio
  • Jan Karpiel-Bułecka opowiada historię swojej rodziny (Dwójka/Źródła)
  • Sebastian Karpiel-Bułecka zaprasza na koncert i premierę płyty "Ród Karpieli" (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Anną Szotkowską i Maria Baliszewską, autorki opracowania płyty "Ród Karpieli" (Dwójka/Źródła)

To jeden z najznakomitszych rodów podhalańskich, w którym muzyka i góralska tradycja były obecne i w wielkim poszanowaniu przekazywane kolejnym pokoleniom. Album to bogaty obraz repertuaru nut podhalańskich, teksty śpiewek góralskich, instrumenty pasterskie oraz rozmowy o muzyce Podhala - Maria Baliszewska, Anna Szotkowska.

- Pierwszy z Karpieli to był Sebastian, około 1683 roku. Rozwijamy się, co chwilę nas przybywa - mówił Jan Karpiel-Bułecka o zawiłej genealogii rodziny, której historia sięga XVII wieku. Ich ród był liczny, stąd wiele przydomków - Mordas, Matus, Szczepanów, Sobczyk, Suchy, Michałów, Chrobak, Równiarz, Leśny, Szostak, Orszulak, Pokuscarz. Przydomek "Bułecka" pochodzi od żony Kazimierza Karpiela - Anny Malaciny, którą tak właśnie przezywano.

- Osiem lat miałem, jak mi ojciec przyniósł gęśle, znaczy skrzypce. Cieszyło mnie to nawet, bo ja wyrósł przy muzyce w rodzinie. Chycenie się za skrzypce było jak chycenie się za każden inny sprzęt. Tatko nagrywał muzykantów, a jak przychodzili chłopy do nas grać, to mnie między nimi sadzał i ja grał, a jak mnie chwalili, to ja rósł - opowiadał senior rodu w trakcie koncertu.

Na koncercie muzycy wykonali repertuar dwupłytowego albumu, na którym znalazły się archiwalne nagrania dwóch pokoleń rodu Karpieli-Bułecków z Kościeliska i Zakopanego: seniora rodu Bolesława Karpiela-Bułecki (1927-2017) i jego dwóch synów Jana Karpiela-Bułecki i Sebastiana Karpiela-Bułecki, znanego szerokiej publiczności jako lidera zespołu Zakopower.

Tym samy Ród Karpieli stał się bohaterem dwupłytowego albumu z serii Muzyka Źródeł nazywanej Oskarem Kolbergiem w dźwięku, tym razem - w wyjątkowej, bo w zupełnie nowej szacie graficznej. Muzyka wybrana na dwie płyty albumu "Ród Karpieli" obejmuje bogaty obraz repertuaru nut podhalańskich, stare teksty śpiewek góralskich, prezentację instrumentów pasterskich oraz rozmowy o muzyce Podhala, tradycji gry w rodzinie i dawnych muzykantach. Zderzenie nagrań dwóch pokoleń muzyków (prymistów i członków kapel) pokazuje zmiany stylu gry, indywidualność każdego z prymistów, ale i kontynuację rodzinnych tradycji muzykowania. Warto dodać, że zarówno ojciec, jak i jego synowie są samoukami i czerpią z repertuaru dawnych prymistów podhalańskich" - mówią o płycie jej autorki, Maria Baliszewska i Anna Borucka-Szotkowska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Głos gór. Wspominamy Bolesława Karpiela-Bułeckę
Bolesław Karpiel-Bułecka, fot. Anna Łukaszewicz.jpg
Głos gór. Wspominamy Bolesława Karpiela-Bułeckę

Płyty z serii Muzyka Źródeł prezentują prawdziwe skarby muzycznego folkloru Polski. Nagrania były dokonywane w różnych warunkach, zarówno u wykonawców w domu podczas terenowych wypraw redaktorów Polskiego Radia, jak i podczas rozmaitych imprez regionalnych bądź ogólnopolskich. Celem prowadzonej przez lata dokumentacji było utrwalenie szybko zmieniającego się krajobrazu kultury ludowej w różnych regionach Polski, rejestracji muzyki mniejszości etnicznych i narodowych, zamieszkujących nasz kraj, a także Polaków mieszkających obecnie poza granicami kraju. Kolekcja "Muzyka Źródeł" stanowi świadectwo kultury narodowej i jest równocześnie muzyczną mapą regionów Polski. Jej poznanie to droga do kulturowych korzeni.


Muzycy z rodziny Karpieli-Bułecków Muzycy z rodziny Karpieli-Bułecków

Podczas koncertu wystąpili:
Jan Karpiel-Bułecka – skrzypce, dudy, piszczałki, śpiew
Andrzej Karpiel-Replon – skrzypce, śpiew
Wojciech Karpiel – basy góralskie, śpiew
Katarzyna Karpiel-Michalik – śpiew
Małgorzata Karpiel – śpiew
Anna Malacina-Karpiel – śpiew
Małgorzata Karpiel-Bzdyk – śpiew
Kazimierz Karpiel – skrzypce, śpiew
Anna Watycha – basy, skrzypce, śpiew
Stanisław Karpiel-Bułecka – śpiew
Bartłomiej Bzdyk – skrzypce, instrumenty pasterskie
Katarzyna Bzdyk – basy, śpiew


Organizatorem koncertu było Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Organizatorem koncertu było Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

***

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 22.11.2019

Godzina emisji: 18.00

Transmisję koncertu ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki"

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podhalańska pastorałka Jana Karpiela-Bułecki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 20:00
Zapraszamy do oglądania wideo z koncertu kolędowego, który odbył się w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikt nie spodziewał się karpackiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 14:23
– Większość muzyki ludowej w niżu europejskim czy nawet w Alpach jest taka, że dziecko z przedszkola powtórzy. A muzyka Karpat jest zupełnie nieprzewidywalna – mówił Jan Karpiel-Bułecka.
rozwiń zwiń