X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nikt nie spodziewał się karpackiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 14:23
– Większość muzyki ludowej w niżu europejskim czy nawet w Alpach jest taka, że dziecko z przedszkola powtórzy. A muzyka Karpat jest zupełnie nieprzewidywalna – mówił Jan Karpiel-Bułecka.
Audio
  • Nikt nie spodziewał się karpackiej muzyki (Źródła/Dwójka)
Jan Karpiel-Bułecka (drugi z prawej) to muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego, architekt - orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiego
Jan Karpiel-Bułecka (drugi z prawej) to muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego, architekt - orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Obejrzyj koncert
karpile mini.jpg
Podhalańska pastorałka Jana Karpiela-Bułecki

– Każdy Europejczyk jest przyzwyczajony do tego, że na ogół melodia ma tonikę, dominantę, subdominantę w obrębie jednej tonacji – powiedział muzyk. – Zaś muzyka karpacka ma to do siebie, że np. zaczyna się w jednej tonacji i kończy w drugiej lub przechodzi przez drugą i kończy w podstawowej, czego się już nie spotyka albo bardzo rzadko – opowiadał.

Gość "Źródeł" tłumaczył, na czym polega odrębność muzyki Karpat od europejskiej muzyki Wschodu i Zachodu, o tureckich wpływach na tę twórczość, o karpackich piszczałkach i uzyskiwanej za ich pomocą skali, zwanej pasterską, a znanej już od czasów starożytnych, a także o słowackiej fujarze i jej związkach z ostatnim wulkanem w Karpatach.

***

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: Jan Karpiel-Bułecka (muzyka)

Data emisji: 13.06.2016

Godzina emisji: 12.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Górale z Polski i Gruzji na wspólnej płycie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 13:00
– Bardzo szybko się zaprzyjaźniliśmy, bardzo szybko chcieliśmy razem zagrać. A gdy już zagraliśmy i zaśpiewaliśmy, wiedzieliśmy, że to się może udać – mówił Krzysztof Trebunia-Tutka o wspólnych nagraniach swojego zespołu i grupy Urmuli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedłużanie góralskiej tradycji w Chicago

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 15:00
– Prawdziwy pijak nie ma przerwy. Prawdziwy muzykant może być niewidziany, ale on gra – mówił Jan Lassak-Helios, skrzypek z Zakopanego, który po latach powrócił z Chicago w rodzinne strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beskid Śląski. O Indianach i radiu z Istebnej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:00
- Wyrastaliśmy na bazie radia i ogromnej ilości rozmów z drugim człowiekiem - tak o życiu w Beskidzie Śląskim opowiadała Małgorzata Kiereś.
rozwiń zwiń