Ród Karpieli. Koncertowa premiera płyty serii "Muzyka Źródeł". Wideo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 12:49
- To najpopularniejsze góralskie śpiewki, co to je na całym Podhalu znają - mówił o repertuarze płyty i jej koncertu promocyjnego Jan Karpiel-Bułecka. Zawarte są w albumie "Ród Karpieli", zbierającym muzykę słynnego Bolesława i jego synów, Jana i Sebastiana z legendarnej podhalańskiej rodziny.
Audio
  • Sebastian Karpiel-Bułecka zaprasza na koncert i premierę płyty "Ród Karpieli" (Poranek Dwójki)
  • Jan Karpiel-Bułecka opowiada historię swojej rodziny (Dwójka/Źródła)
  • Rozmowa z Anną Szotkowską i Maria Baliszewską, autorki opracowania płyty "Ród Karpieli" (Dwójka/Źródła)

To jeden z najznakomitszych rodów podhalańskich, w którym muzyka i góralska tradycja były obecne i w wielkim poszanowaniu przekazywane kolejnym pokoleniom. Album to bogaty obraz repertuaru nut podhalańskich, teksty śpiewek góralskich, instrumenty pasterskie oraz rozmowy o muzyce Podhala - Maria Baliszewska, Anna Szotkowska.

- Pierwszy z Karpieli to był Sebastian, około 1683 roku. Rozwijamy się, co chwilę nas przybywa - mówił Jan Karpiel-Bułecka o zawiłej genealogii rodziny, której historia sięga XVII wieku. Ich ród był liczny, stąd wiele przydomków - Mordas, Matus, Szczepanów, Sobczyk, Suchy, Michałów, Chrobak, Równiarz, Leśny, Szostak, Orszulak, Pokuscarz. Przydomek "Bułecka" pochodzi od żony Kazimierza Karpiela - Anny Malaciny, którą tak właśnie przezywano.

- Osiem lat miałem, jak mi ojciec przyniósł gęśle, znaczy skrzypce. Cieszyło mnie to nawet, bo ja wyrósł przy muzyce w rodzinie. Chycenie się za skrzypce było jak chycenie się za każden inny sprzęt. Tatko nagrywał muzykantów, a jak przychodzili chłopy do nas grać, to mnie między nimi sadzał i ja grał, a jak mnie chwalili, to ja rósł - opowiadał senior rodu w trakcie koncertu.

Na koncercie muzycy wykonali repertuar dwupłytowego albumu, na którym znalazły się archiwalne nagrania dwóch pokoleń rodu Karpieli-Bułecków z Kościeliska i Zakopanego: seniora rodu Bolesława Karpiela-Bułecki (1927-2017) i jego dwóch synów Jana Karpiela-Bułecki i Sebastiana Karpiela-Bułecki, znanego szerokiej publiczności jako lidera zespołu Zakopower.

Tym samy Ród Karpieli stał się bohaterem dwupłytowego albumu z serii Muzyka Źródeł nazywanej Oskarem Kolbergiem w dźwięku, tym razem - w wyjątkowej, bo w zupełnie nowej szacie graficznej. Muzyka wybrana na dwie płyty albumu "Ród Karpieli" obejmuje bogaty obraz repertuaru nut podhalańskich, stare teksty śpiewek góralskich, prezentację instrumentów pasterskich oraz rozmowy o muzyce Podhala, tradycji gry w rodzinie i dawnych muzykantach. Zderzenie nagrań dwóch pokoleń muzyków (prymistów i członków kapel) pokazuje zmiany stylu gry, indywidualność każdego z prymistów, ale i kontynuację rodzinnych tradycji muzykowania. Warto dodać, że zarówno ojciec, jak i jego synowie są samoukami i czerpią z repertuaru dawnych prymistów podhalańskich" - mówią o płycie jej autorki, Maria Baliszewska i Anna Borucka-Szotkowska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Głos gór. Wspominamy Bolesława Karpiela-Bułeckę
Bolesław Karpiel-Bułecka, fot. Anna Łukaszewicz.jpg
Głos gór. Wspominamy Bolesława Karpiela-Bułeckę

Płyty z serii Muzyka Źródeł prezentują prawdziwe skarby muzycznego folkloru Polski. Nagrania były dokonywane w różnych warunkach, zarówno u wykonawców w domu podczas terenowych wypraw redaktorów Polskiego Radia, jak i podczas rozmaitych imprez regionalnych bądź ogólnopolskich. Celem prowadzonej przez lata dokumentacji było utrwalenie szybko zmieniającego się krajobrazu kultury ludowej w różnych regionach Polski, rejestracji muzyki mniejszości etnicznych i narodowych, zamieszkujących nasz kraj, a także Polaków mieszkających obecnie poza granicami kraju. Kolekcja "Muzyka Źródeł" stanowi świadectwo kultury narodowej i jest równocześnie muzyczną mapą regionów Polski. Jej poznanie to droga do kulturowych korzeni.


Muzycy z rodziny Karpieli-Bułecków Muzycy z rodziny Karpieli-Bułecków

Podczas koncertu wystąpili:
Jan Karpiel-Bułecka – skrzypce, dudy, piszczałki, śpiew
Andrzej Karpiel-Replon – skrzypce, śpiew
Wojciech Karpiel – basy góralskie, śpiew
Katarzyna Karpiel-Michalik – śpiew
Małgorzata Karpiel – śpiew
Anna Malacina-Karpiel – śpiew
Małgorzata Karpiel-Bzdyk – śpiew
Kazimierz Karpiel – skrzypce, śpiew
Anna Watycha – basy, skrzypce, śpiew
Stanisław Karpiel-Bułecka – śpiew
Bartłomiej Bzdyk – skrzypce, instrumenty pasterskie
Katarzyna Bzdyk – basy, śpiew


Organizatorem koncertu było Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Organizatorem koncertu było Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

***

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 22.11.2019

Godzina emisji: 18.00

Transmisję koncertu ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki"

at

Czytaj także

Podhalańska pastorałka Jana Karpiela-Bułecki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 20:00
Zapraszamy do oglądania wideo z koncertu kolędowego, który odbył się w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikt nie spodziewał się karpackiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 14:23
– Większość muzyki ludowej w niżu europejskim czy nawet w Alpach jest taka, że dziecko z przedszkola powtórzy. A muzyka Karpat jest zupełnie nieprzewidywalna – mówił Jan Karpiel-Bułecka.
rozwiń zwiń