"Norwid. Od.Nowa". Artyści w hołdzie wieszczowi [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 19:00
Znakomici artyści - m.in. Gaba Kulka, Józef Skrzek i SBB, Kuba Stankiewicz, Renata Przemyk, Joanna Duda Trio, Kuba Więcek, EABS - spotkali się na jednej scenie, aby oddać hołd twórczości Cypriana Kamila Norwida w dwusetną rocznicę jego urodzin.

Do słuchania i oglądania koncertu w Dwójce zapraszaliśmy w sobotni wieczór (18.12). Przeżyjmy to jeszcze raz - zapraszamy do obejrzenia wideo z tego widowiska. 

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji uznani polscy artyści postanowili sięgnąć po poezję czwartego wieszcza narodowego i zinterpretować ją od nowa – według własnych, muzycznych upodobań.

Jak podkreślają organizatorzy, do współpracy zaproszono różnorodnych artystów o wyrazistych osobowościach scenicznych. Każdy z nich reprezentuje odmienny styl i gatunek. - Chcemy zwrócić uwagę na przesłanie utworów Cypriana Norwida poprzez ich oryginalne autorskie interpretacje muzyczne. Stawiamy na różnorodność muzycznych brzmień oraz indywidualizm wokalno-instrumentalnych interpretacji - zapowiadali twórcy widowiska.

Na jednej scenie, w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, zagrali: Gaba Kulka, Józef Skrzek i SBB, Kuba Stankiewicz, Tomasz Makowiecki, Baasch, Renata Przemyk, Bracia Kacperczyk, Joanna Duda Trio, Kuba Więcek i EABS.

Pomysłodawcą i organizatorem koncertu "Norwid. Od.Nowa" było Narodowe Centrum Kultury. Wydarzenie współorganizowało Polskie Radio. 

Józef Skrzek podczas koncertu "Norwid. Od.Nowa." Józef Skrzek podczas koncertu "Norwid. Od.Nowa."

***

Do słuchania i oglądania koncertu zapraszaliśmy w sobotę (18.12) w godz. 20.00-22.30. Audycję poprowadził Piotr Metz

Czytaj także

Norwid i dzieje tajemniczego tomu "Vade-mecum"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 08:00
- "Vade-mecum" nie znamy w całości. Nie znamy nawet spisu wszystkich tytułów - mówił w Dwójce prof. Józef Fert, znawca twórczości Cypriana Kamila Norwida.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Emigracja, czyli kiedy Polska była pod zaborami

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 07:45
Po powstaniu listopadowym liczyła nawet do 9 tys. osób, a do roku 1862 - ok. 20 tys. Zapoczątkowali ją ci, którzy opuszczali ziemie zaborowe, uciekając przed śmiercią, więzieniami, represjami po upadku zrywu niepodległościowego lat 1830-1831 - byli inicjatorzy i uczestnicy powstania, w znacznej części młodzi oficerowie wywodzący się ze szlachty i inteligencji, którzy mieli nadzieję, że niebawem znów rozpoczną walkę. Zyskała miano Wielkiej Emigracji z powodu wyjątkowej roli, jaką odegrała w historii Polski. Blisko 2/3 emigrantów zamieszkało we Francji. Inni: w Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, Algierii i Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń