Leonora Armellini i Alexander Gadjiev. Koncert na 85-lecie Dwójki [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 08:00
Laureaci XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wystąpili ostatnio (w niedzielę, 9 stycznia), podczas uroczystego koncertu inaugurującego obchody 85-lecia Programu 2 Polskiego Radia. 
Leonora Armellini oraz Alexander Gadjiev
Leonora Armellini oraz Alexander Gadjiev Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wirtuozom fortepianu towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. 

W pierwszej części koncertu przed publicznością zaprezentował się Alexander Gadjiev, zdobywca II nagrody w Konkursie Chopinowskim. Pianista wykonał Koncert fortepianowy f-moll.

Alexander Gadjiev - nieustające koncerty

W przerwie koncertu zaprosiliśmy słuchaczy do wysłuchania wywiadów z występującymi artystami. Alexander Gadjiev w rozmowie z Konradem Handschuhem przyznał, że po sukcesie na Konkursie Chopinowskim jego artystyczne życie nabrało tempa, a listopad i grudzień upłynęły pod znakiem nieustających występów.

- To były najbardziej pracowite dwa miesiące w całym moim życiu. Niestety w styczniu, z powodu pandemii, kilka moich koncertów zostało odwołanych. Tym bardziej cieszy fakt, że razem z Leonorą możemy wystąpić tutaj w Warszawie. Przede mną wiele podróży, spotkań, ważnych decyzji, nowych utworów i prób. To bardzo ekscytujące, ale stanowi ogromne wyzwanie - mówił Alexander Gadjiev.


Posłuchaj
08:19 Dwojka_Filharmonia_Dwojki 2022_01_09-19-48-17.mp3 Alexander Gadjiev w rozmowie z Konradem Handschuhem (Filharmonia Dwójki)

Leonora Armellini - Chopin, który nigdy się nie nudzi

W drugiej części koncertu wystąpiła Leonora Armellini, laureatka V miejsca w Konkursie Chopinowskim, która zagrała Koncert Fortepianowy e-moll.

- Mam wrażenie, że to jeden z tych utworów, które nigdy mi się nie znudzą. Zwłaszcza przed dzisiejszym wieczorem starałam się znaleźć w tym koncercie coś całkiem nowego, podejść do tej muzyki z otwartą głową - mówiła pianistka, z którą rozmawiała Monika Zając.

Leonora Armellini, która tak jak Alexander Gadjiev pochodzi z Włoch, stwierdziła też, że w rodzinnym kraju pianiści traktowani są jako zwycięski duet i często są gdzieś razem zapraszani.


Posłuchaj
11:50 Dwojka_Filharmonia_Dwójki 2022_01_09-19-56-38.mp3 Leonora Armellini w rozmowie z Moniką Zając (Filharmonia Dwójki) 

Leonora Armellini i Alexander Gadjiev po koncercie urodzinowym Dwójki:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]


85 lat Programu Drugiego Polskiego Radia

Koncert Leonory Armellini i Alexandera Gadjieva zainaugurował obchody 85. urodzin Programu Drugiego Polskiego Radia.

- Dzienna data urodzin to 1 marca, jak łatwo zauważyć, dumnie dzielimy ją z Fryderykiem Chopinem, chociaż kiedy w 1937 roku Warszawę II powoływano do życia, nikt sobie jeszcze nie zdawał sprawy z tego zbiegu okoliczności, bo wtedy wierzono, że kompozytor urodził się 22 lutego - mówił podczas otwarcia koncertu prowadzący Andrzej Sułek.

 

Jak dodał, data ta jest dla Dwójki wielkim zobowiązaniem, gdyż muzyka Chopina jest "największym, najcenniejszym klejnotem nie tylko w polskiej muzyce, ale także w polskiej kulturze".

Program

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op.21 oraz Koncert fortepianowy e-moll op.11;

wyk: Alexander Gadjiev, Leonora Armellini, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza

***

Program 2 Polskiego Radia rozpoczął nadawanie 1 marca 1937 roku. W tym roku przypadają więc 85. urodziny stacji, która obchodzić je będzie bardzo uroczyście, a do wspólnego świętowania zaprosi wszystkich słuchaczy. W najbliższych tygodniach można spodziewać się więc wielu projektów muzycznych i wydawniczych, których kulminacją będzie cykl koncertów zaplanowanych na 1 marca br.

Inauguracją tych wydarzeń będzie uroczysty koncert w najbliższą niedzielę 9 stycznia. Tego wieczoru w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zaprezentują się: włosko-słoweński pianista Alexander Gadjiev – laureat II Nagrody ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego oraz Włoszka Leonora Armellini, która zajęła V miejsce. Wirtuozom fortepianu towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją jej dyrektora artystycznego Michała Klauzy. 

Czytaj także:

Zobacz zapowiedź

***

Na transmisję koncertu zaprosiliśmy w niedzielę (9.01) w godz. 19.00-21.00.


Czytaj także

Marc Laforêt: Rubinstein przywodzi na myśl Chopina

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 21:43
- Koncert odbywał się w osobliwym kontekście. Polska nie była wtedy wolnym krajem, to się widziało i czuło. Fakt ten miał istotne znaczenie dla wszystkiego, co się wtedy działo w sali koncertowej Filharmonii Narodowej. Z tych wszystkich powodów, wspomnienia z Warszawy z 1985 roku mają dla mnie wyjątkową wartość - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Marc Laforêt, laureat II nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexander Gadijev: jestem gotów, by Chopin pozostał ze mną do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 21:50
- Udział w Konkursie Chopinowskim był dla mnie platformą do przekazania słuchaczom mojego głosu. Gdy uważam, że coś jest istotne, chcę się tym dzielić z jak największą liczbą osób. Chcę znaleźć tych, którzy myślą podobnie i pomogą mi szerzyć mój przekaz - opowiadał w Dwójce Alexander Gadijev, jeden z laureatów II nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń