Inauguracja Festiwalu Katowice Kultura Natura

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 21:00
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją światowej sławy dyrygentki Marin Alsop zainaugurowała flagowy śląski festiwal muzyki klasycznej Kultura Natura. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmi "Podróż".
Sala koncertowa NOSPR w Katowicach
Sala koncertowa NOSPR w KatowicachFoto: Nahlik/ Shutterstock

Festiwal Katowice Kultura Natura – Koncert inauguracyjny (TRANSMISJA z sali NOSPR)

Program:

Grażyna Bacewicz Uwertura na orkiestrę symfoniczną, Einojuhani Rautavaara VIII Symfonia „Podróż”, Antonín Dvořák IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op. 95

Wyk.: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Marin Alsop


Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Eugeniuszem Knapikiem:

Posłuchaj
09:54 Filharmonia Dwójki 12.05.2022 Knapik.mp3 Eugeniusz Knapik o programie Festiwalu Katowice Kultura Natura (Filharmonia Dwójki)

***

Podczas ośmiu gwiazdorskich koncertów symfonicznych i kameralnych będziemy przyglądać się, jak muzyczne podróże nas odmieniają, co w nas poruszają i dokąd prowadzą.

Tegoroczny program Festiwalu Katowice Kultura Natura osnuty jest wokół tematu podróży w różnych ujęciach. Zabrzmi muzyka, która towarzyszy dalekim wyprawom, jest inspirowana różnorodnością i wspaniałością świata. Pojawią się również muzyczne zapisy filozoficzno-medytacyjnych podróży wewnętrznych.

Festiwal Katowice Kultura zainauguruje słynna dyrygentka Marin Alsop, której zeszłoroczne koncerty z NOSPR były jednymi z najważniejszych wydarzeń sezonu. Szefowa Wiedeńskiej Symfonicznej Orkiestry Radiowej na początek festiwalu wykona jeden z największych hitów związanych z tematem podróży – IX Symfonię e-moll "Z nowego świata" Antonína Dvořáka. Żeby nie było aż tak dosłownie, czeską podróż do Ameryki poprzedzi VIII Symfonia fińskiego kompozytora Einojuhaniego Rautavaary oraz Uwertura na orkiestrę Grażyny Bacewicz.

(wykorzystano materiały prasowe)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Koncert pamięci Krzysztofa Pendereckiego. ZOBACZ WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 16:40
To był z pewnością jeden z najbardziej wyczekiwanych koncertów sezonu. NOSPR wystąpił po raz pierwszy od ponad trzech miesięcy z udziałem publiczności. Orkiestra zagrała w zmniejszonym składzie, a na specjalnie dostosowanej sali publiczność zasiada w maseczkach. Zapraszamy do obejrzenia wideo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz.pl: Stanisław Aleksandrowicz Quintet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 16:45
Kilka tygodni temu ukazała się debiutancka płyta grupy Stanisław Aleksandrowicz Quintet "Teoria względności". Koncertowa premiera albumu miała miejsce w ramach cyklu "Jazz.PL". 
rozwiń zwiń