Martyna Pastuszka: trzeba zacząć zbliżać te światy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 21:05
- Gdy słucham naszych nagrań, muszę powiedzieć, że widać w nas wciąż poszukiwania. Te poszukiwania i marzenia były od początku. Są to poszukiwania instynktownej taneczności, której czasem brakuje (...), po drugie, pragnienie frazy do końca zdania z kropką i zrozumieniem (…) i ostatnia rzecz to poetyckość i czar niedopowiedzeń - mówiła Martyna Pastuszka na antenie Dwójki.  
Martyna Pastuszka
Martyna Pastuszka Foto: materiały prasowe

Martyna Pastuszka, dyrektor artystyczna i spiritus movens {oh!} Orkiestry Historycznej, wraz z prowadzonym przez nią zespołem świętuje w tym roku dziesięciolecie. Jubileusz upływa muzykom na wytężonej pracy, a jej efektem jest m.in. piątkowy koncert (16.12), który transmitowaliśmy w Programie 2 Polskiego Radia.

Mozart i polscy kompozytorzy

Dekada działalności zespołu zaowocowała m.in. zaproszeniem na festiwale, m.in. Bayreuth Baroque Opera Festival i Actus Humanus czy współpracą z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina (uczestnictwo w festiwalu "Chopin i Jego Europa") oraz z festiwalem All'Improvviso i miastem Gliwice. 

- Jest to partner, który od początku, od pierwszej opery (Didone abbandonata Domenica Sarriego) był z nami - opowiadała Martyna Pastuszka. Zespół został ostatnio zaproszony do nagrania kompletu 41 symfonii Wolfganga Amadeusza Mozarta. - Pomysł jest taki, by Mozarta przedstawić na tle naszych kompozytorów, zmiksować nagrania koncertów skrzypcowych np. Janiewicza albo Kaczkowskiego i aby te koncerty skrzypcowe, czy też na inne instrumenty, były otoczone muzyką Mozarta - wyjaśniała Martyna Pastuszka.

Cztery razy Haydn 

Jubileusz istnienia zespół czcił uroczystym koncertem w siedzibie NOSPR. Zabrzmiały trzy koncerty Józefa Haydna i koncert wiolonczelowy przypisywany Haydnowi. - Trzy koncerty skrzypcowe to zestaw, który znamy. Nie wymagają niesamowicie wielkiego składu, ale ten, który jest pozwala na ekspresję i na poznanie stylu kompozytora, który zarówno wieńczy to, co dostał z baroku, zwłaszcza włoskiego, ale miał nieprawdopodobny wpływ na tych wszystkich, którzy tworzyli w XIX wieku - opowiadała rozmówczyni Magdaleny Łoś.

- Jest to koncert NOSPR, instytucji, która nas przygarnęła (…), jest to jeden z serii rezydenckich koncertów. Jest to nie tylko koncert jubileuszowy, jeden z tych, które mamy w ramach tej instytucji. Koncert zamyka rok 2022 - precyzowała.

Na dawnych i współczesnych skrzypcach

Z zespołem Martyny Pastuszki występuje dwóch wirtuozów skrzypiec - Jakub Jakowicz i Janusz Wawrowski, koncert atrybuowany Haydnowi gra na wiolonczeli Vladimir Waltham. - Mamy Janusza Wawrowskiego i Jakuba Jakowicza, którzy na instrumentach w ich współczesnej formie dołączą do orkiestry - mówiła Martyna Pastuszka.

- Jest to jeden z powodów, dla których Orkiestra, jak myślę, ma przyszłość na następne 10 lat, dla których, jak myślę, klasa skrzypiec historycznych, barokowych ma sens na uczelniach. Uważam, że jest to moment, w którym trzeba zacząć zbliżać te światy. Czterdziestolatkowie, my już jesteśmy po okresie antagonizowania, po wzburzeniu, które nastąpiło przez rewolucję muzyki dawnej, historycznie poinformowanej. Jesteśmy już chyba wnukami albo dziećmi tych osób, tego całego ruchu. My już jesteśmy po wojnie, chcemy żyć razem i korzystać ze swoich zdobyczy - mówiła.


Posłuchaj
20:35 Filharmonia Dwójki pastuszka przerwa 16.12.2022.mp3 Rozmowa z Martyną Pastuszką w przerwie koncertu urodzinowego {oh!} Orkiestry Historycznej w NOSPR (Filharmonia Dwójki) 

Czytaj także:

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Martyna Pastuszka (dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej)

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 20.30

Materiały wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

djr


reklama

Czytaj także

Janusz Wawrowski zagra na stradivariusie odnaleziony Koncert Różyckiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:15
- Śmiałbym zaryzykować stwierdzenie, że jest to najoptymistyczniejszy utwór Ludomira Różyckiego, jaki poznałem. Ten koncert w historii polskiej muzyki wypełnia lukę. Jest przejściem do epoki powojennej muzyki - mówił w Dwójce skrzypek Janusz Wawrowski, który podczas swojego występu w Filharmonii Narodowej (22.11) wykona zrekonstruowany Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego na skrzypcach z 1685 roku zbudowanych przez Antonia Stradivariego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gergely Madaras: w muzyce orkiestrowej Francka jest coś magicznego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 15:14
- Nasza orkiestra w Liège zagrała przez ostatnie 14 miesięcy wszystkie dźwięki, jakie César Franck zawarł w swoich utworach orkiestrowych. Mogę szczerze przyznać, że przez ten czas przeżyłem prawdziwą przemianę - mówił w Dwójce węgierski dyrygent młodego pokolenia Gergely Madaras.
rozwiń zwiń