Janusz Wawrowski zagra na stradivariusie odnaleziony Koncert Różyckiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:15
- Śmiałbym zaryzykować stwierdzenie, że jest to najoptymistyczniejszy utwór Ludomira Różyckiego, jaki poznałem. Ten koncert w historii polskiej muzyki wypełnia lukę. Jest przejściem do epoki powojennej muzyki - mówił w Dwójce skrzypek Janusz Wawrowski, który podczas swojego występu w Filharmonii Narodowej (22.11) wykona zrekonstruowany Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego na skrzypcach z 1685 roku zbudowanych przez Antonia Stradivariego.
Jedną z gwiazd Festiwalu Eufonie jest także skrzypek Janusz Wawrowski
Jedną z gwiazd Festiwalu "Eufonie" jest także skrzypek Janusz WawrowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
15:44 Poranek Dwójki 22 listopad 2021 09_32_02.mp3 Janusz Wawrowski o zrekonstruowanym Koncercie skrzypcowym Ludomira Różyckiego (Poranek Dwójki)
eufonie.jpg
Festiwal Eufonie. "Chodzi nam o romantyczność jako pewien stan ducha"

W Warszawie trwa 3. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Motywem przewodnim jest romantyzm. Prezentowane są nie tylko dzieła najwybitniejszych kompozytorów z regionu, reprezentantów szkół narodowych, ale również romantyczne wątki w kompozycjach z XX i XXI wieku.

Festiwal wypełnią popisy znakomitych wykonawców, wśród których znajdzie się nasz gość. Podczas swojego występu (22.11) wykona Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego. Utwór, dzięki działaniom Janusza Wawrowskiego, został zrekonstruowany i nagrany na podstawie odnalezionych fragmentów partytury kompozytora. Koncert skrzypcowy powstawał w Warszawie, w roku 1944. 

Czytaj także:

Odkrywanie dzieła zajęło kilka lat, a pracujący nad nim skrzypek żartuje, że to jego trzecie dziecko. Docenione zresztą przez publiczność i krytyków. - Bardzo dużo niemiecka, angielska prasa o tym pisała, informowało też radio - opowiadał Janusz Wawrowski. - To bardzo pozytywna historia zwycięstwa sztuki, muzyki nad okrucieństwami i wojną. To bardzo ludzi porusza.

Zrekonstruowane dzieło wybrzmiewa romantyzmem. - Twórca wśród okrutnych czasów próbował wyzwolić w sobie przez ten utwór pozytywne emocje, przywołać ten piękniejszy, lepszy świat. To bardzo słychać - ocenił nasz gość. 

Janusz Wawrowski: stradivarius sam wyrywa się do grania>>>>

Koncert wykonywany jest na Stradivariusie z 1685, jedynym obecnym w Polsce. - Poznanie się zajęło nam od roku do dwóch lat - opowiadał skrzypek. - Uczyłem się grać na tych skrzypcach. To był ciekawy proces poznawania instrumentu, który nie był grany przez pięćdziesiąt, a może nawet sto lat. Jest w świetnym stanie technicznym, ale trzeba go było "wybudzić".

[YouTube: Kalejdoskop Wielkopolski Wschodniej/Konin Skrzypce Stradivariusa dla Janusza Wawrowskiego]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Janusz Wawrowski (skrzypek)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 9.30

reklama

Czytaj także

Wojciech Rajski: to jest 11. festiwal, a dwie jedynki w numerologii dobrze wróżą

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:23
- Proponuję nie jeździć do La Scali, nie jeździć do Metropolitan Opera, nie jeździć do Pragi. Wystarczy przyjechać do nas na jeden tydzień i będziecie Państwo świadkami tego, co się dzieje na świecie - mówił w Dwójce Wojciech Rajski, dyrektor sopockiej filharmonii i dyrektor artystyczny 11. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie już po raz trzeci w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 14:17
9 festiwalowych dni, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety - łącznie około 500 artystów z 17 państw wystąpi w Warszawie na festiwalu. Tegorocznym motywem przewodnim jest romantyzm.
rozwiń zwiń