Valeriy Sokolov: dziękuję za wszelką pomoc dla ukraińskich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 20:50
- Z mojej perspektywy to, co wydarzyło się i nadal trwa na Ukrainie, zmieniło wszystko. Nie wrócimy już do tego, co działo się w mojej ojczyźnie kilka lat temu. Ostatni rok to zniszczył, a tym samym odebrał mi cząstkę mojej tożsamości. Dla mnie to naprawdę wielki przywilej, że będąc częścią kultury Ukrainy, mogę być jednocześnie częścią zachodniej kultury muzycznej - mówił w Dwójce ukraiński skrzypek Valeriy Sokolov.
Valeriy Sokolov
Valeriy SokolovFoto: Esteban Cobo / PAP / EPA
  • W czwartkowy wieczór 15 czerwca przenieśliśmy się do Katowic.
  • Na antenie Dwójki transmitowaliśmy koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Kirilla Karabitsa oraz skrzypka Valeriya Sokolova.
  • W przerwie transmisji koncertu z artystami rozmawiał Karol Furtak

Skrzypek zaprzyjaźniony z Koncertem A-dur Mozarta

Z przyczyn niezależnych od NOSPR zmienił się solista koncertu. Zamiast Veroniki Eberle wystąpił Valeriy Sokolov. Skrzypek zgodził się przyjąć zastępstwo i powiedział, że nie była to trudna decyzja, gdyż Koncert A-dur Mozarta jest ważną częścią jego repertuaru. - Mogę powiedzieć, że z Koncertem A-dur jestem zaprzyjaźniony. Towarzyszy mi w życiu jeszcze od lat konkursowych, a to już niemal 20 lat. Muszę też przyznać, że to bardzo wygodne dzieło, szczególnie gdy zna się oryginalny turecki krajobraz związany z finałem tego koncertu. Chodzi mi oczywiście o imitację tureckiej atmosfery przez specyficzne wykorzystanie instrumentu solowego i poszczególnych sekcji orkiestry w finale V koncertu Mozarta. Wykonywałem go w Turcji i zawsze, gdy sobie o tym przypominam, robi mi się na sercu ciepło - opowiadał skrzypek.

Twórczość Straussa częścią dyrygenckiej osobowości

Dyrygent Kirill Karabits podkreślił, że muzyka Straussa zawsze była mu bliska. - Dyrygowałem wieloma jego utworami już podczas studiów. Szczególnie istotne okazało się w tym kontekście piastowanie funkcji dyrektora muzycznego w Weimarze, gdzie Strauss zaczynał swoją karierę. Dzięki temu czuję się bardzo związany z tradycją weimarską, która dotyczy komponowania poematów symfonicznych. Rozpoczął ją Liszt, dzięki czemu zresztą należy dziś do kompozytorów wyjątkowo znanych, a Strauss jest jednym z jej kontynuatorów. Miałem także sposobność nagrania niektórych kompozycji Straussa. W związku z tym czuję, że jego twórczość stała się częścią mojej osobowości artystycznej - zaznaczył.

Osobista trauma i wdzięczność za pomoc

Skrzypek Valeriy Sokolov mówił również o wojnie w Ukrainie. - Nie wrócimy już do tego, co działo się w mojej ojczyźnie kilka lat temu. Ostatni rok to zniszczył, a tym samym odebrał mi cząstkę mojej tożsamości. Dla mnie to wielki przywilej, że będąc częścią kultury Ukrainy, mogę być jednocześnie częścią zachodniej kultury muzycznej. Jednak w ostatecznym rozrachunku mam wrażenie, że przez ostatni rok więcej straciłem, niż przez lata zyskałem. I to odczuwa wielu moich rodaków. Dlatego jestem wdzięczny wielu krajom, w tym także Polsce, za wszelką pomoc, która kierowana jest w stronę Ukrainy. Także muzycy ukraińscy otrzymują od Polaków wiele pomocy. Za to poczucie wspólnoty cywilizacyjnej jestem naprawdę bardzo wdzięczny - podkreślił artysta.


Posłuchaj
17:43 2023_06_15 20_20_14_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Valeriy Sokolov: dziękuję za wszelką pomoc dla ukraińskich muzyków (Filharmonia Dwójki)

 

Program:

Wałentyn Sylwestrow Elegia na orkiestrę smyczkową, Wolfgang Amadeus Mozart Koncert skrzypcowy A-dur KV 219, Richard Strauss Symfonia alpejska op. 64

wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Kirilla Karabitsa, solista: Valeriy Sokolov - skrzypce

Z Elegią na smyczki Wałentyna Sylwestrowa Kirill Karabits związany jest od początku - to on poprowadził jej światową premierę w 2002 roku w Kijowie. Utwór bliski jest estetyce romantyzmu, ze śpiewną, długą frazą i żałobnym tonem.

Krańcowo inny, tchnący radością Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 Wolfganga Amadeusa Mozarta, pozostaje bodaj najpopularniejszym z całej piątki koncertów kompozytora. Dzieło 19-letniego Mozarta zwane jest często "Tureckim" z powodu stylizacji muzyki janczarskiej w finale.

Ukończona 140 lat później Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa przenosi słuchacza w świat górskiej przyrody. Od świtu do zmierzchu przedstawia wędrówkę po masywach skalnych, pełna jest ekstatycznego zachwytu nad pięknem natury. Gdzieś daleko majaczy jednak ton zadumy, zwłaszcza w odcinku nazwanym Elegia jako hołd dla zmarłego kilka lat wcześniej Gustava Mahlera.

[Bartosz Witkowski, opis ze strony internetowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Marcin Majchrowski

Z artystami rozmawiał: Karol Furtak

Goście: Kirill Karabits (ukraiński dyrygent), Valeriy Sokolov (ukraiński skrzypek)

Data emisji: 15.06.2023

Godzina emisji: 20.20

mo

Czytaj także

Muzyka z filmu "Robinson warszawski" w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 21:00
Radiowa Dwójka zaprezentowała koncert "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej", który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie poprowadził Michał Klauza. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania. 
rozwiń zwiń