Fantazja góralska w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2012 16:00
Premiera V Symfonii Macieja Zieleńskiego oraz współczesne prawykonanie "Fantazji góralskiej" Zygmunta Noskowskiego będą głównymi atrakcjami niedzielnego koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.

Ten koncert będzie swoistą podróżą w czasie, przybliżającą dzieła polskich kompozytorów tworzących w XIX, XX i XXI wieku. Jako pierwsze zabrzmi współczesne prawykonanie "Fantazji góralskiej" Zygmunta Noskowskiego, powstałej w 1885 roku, a następnie przepiękny, wymagający niezwykłych umiejętności technicznych Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza, napisany w 1902 roku specjalnie dla wybitnego wirtuoza, profesora Stanisława Barcewicza. Na zakończenie będzie można wysłuchać V Symfonii Macieja Zielińskiego.

Prawykonanie tego utworu odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor-rezydent”, nawiązującego do rozpowszechnionej na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi.

Wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Łukasza Borowicza wystąpi Bartłomiej Nizioł, zwycięzca prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu czy im. Jacquesa Thibaud w Paryżu.

Organizatorem koncertu jest Program 2 Polskiego Radia, który w niedzielny wieczór o godz. 19.00 zaprasza również na jego transmisję.

W przerwie będzie można wysłuchać wywiadu Beaty Stylińskiej z Maciejem Zielińskim, natomiast dzień później o godz. 14.30 w "Notatniku Dwójki" Anna Skulska porozmawia z Bartłomiejem Niziołem.

 

Program:

 

Zygmunt Noskowski Fantazja góralska (współczesne prawykonanie)

Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8

Maciej Zieliński V Symfonia (prawykonanie)

 

Wyk. Bartłomiej Nizioł – skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

 

29 stycznia (niedziela), godz. 19:00

Czytaj także

Dyrygencka płytoteka

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 18:36
"Moja pierwsza płyta kosztowała 173 tysiące" - o swojej fonograficznej kolekcji opowiada Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Philippe Herreweghe: Step to świetna muzyka!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 16:00
Dla znakomitego dyrygenta spotkanie z arcydziełem polskiej symfoniki z pewnością nie będzie tylko jednorazową festiwalową ciekawostką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Polskiego Radia od kuchni: Potrafimy "dać czadu"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 13:00
Okazuje się, że orkiestra symfoniczna też potrafi „przyłożyć”. – Nawet bez pomocy prądu, bo my potrzebujemy jedynie oświetlenia – mówi w studiu Czwórki Łukasz Borowicz, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń