X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koncert ku czci żydowskich ofiar wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 21:30
W niedzielnej "Filharmonii Dwójki" usłyszymy oratorium symfoniczne "Prorok Izajasz", dedykowane pamięci 6 milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej.
Żydzi z lubelskiego getta. 30 grudnia 1939 rok.
Żydzi z lubelskiego getta. 30 grudnia 1939 rok.Foto: Wikipedia/Bundesarchiv Koblencja

Koncert, który wyemitujemy w audycji odbył się 9 listopada 2012 roku w Łodzi, gdzie zainagurował IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana.

Utwór "Prorok Izajasz" wykonano wcześniej w Tel Awiwie i Jerozolimie na 10-lecie państwa Izrael, w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Żydów w USA i w Łodzi w ramach obchodów 60. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Ten ostatni koncert zorganizowany został przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana w 2004 roku.

Tansman był pierwszym polskim kompozytorem XX wieku, który tworzył wielkie dzieła z odwołaniem do tekstów biblijnych. Traktował je - w tym "Psalmy" - jako modlitwę obiektywną, niezwiązaną z żadnym wyznaniem, adresowaną zarówno do wierzących i niewierzących. Sam Tansman był agnostykiem.

- Wykonawcy :

Rafał Bartmiński - tenor

Dawid Ber - przygotowanie chóru

Daniel Raiskin - dyrygent

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej

- Program :

Aleksander Tansman

Prorok Izajasz, oratorium symfoniczne na chór i orkiestrę

Psalmy, na tenor, chór i orkiestrę

17 lutego (niedziela) godz. 19.00.

Czytaj także

Janusz Cegiełła - wspomnienie o radiowcu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 19:00
Popularny dziennikarz muzyczny, kompozytor i dyrygent, scenarzysta filmowy, wielki popularyzator muzyki zmarł w poniedziałek 26 grudnia 2011 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe życie wybitniego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 13:00
Aleksandrowi Tansmanowi w 1941 roku z Paryża pomagał uciekać sam Charlie Chaplin. Przed wyjazdem do Stanów kompozytorowi nie udało się kupić walizek. Cały swój dobytek zapakował więc do… trumny i to z nią zjawił się w porcie w Nowym Jorku, gdzie przywitali go reporterzy "The New York Times”.
rozwiń zwiń