Eugeniusz Knapik: kultura i natura potrzebują równowagi

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 15:00
- W tym roku gościmy bardzo dobrą orkiestrę z Bergen, która będzie jedną z ozdób tego festiwalu. Programowanie takiego wydarzenia trwa dwa lata, czasami trzeba iść na kompromisy. W naszych założeniach kultura ma wspomagać naturę, chodzi o symbiozę tych form ludzkiej egzystencji - mówił na antenie Dwójki prof. Eugeniusz Knapik, pomysłodawca festiwalu Katowice Kultura Natura.
Eugeniusz Knapik
Eugeniusz Knapik Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmi "Podróż". Podczas ośmiu gwiazdorskich koncertów symfonicznych i kameralnych będziemy przyglądać się, jak muzyczne podróże nas odmieniają, co w nas poruszają i dokąd prowadzą.

Festiwal szlachetnie eklektyczny

Prof. Eugeniusz Knapik, pomysłodawca festiwalu i założyciel stowarzyszenia Katowice Kultura Natura, był gościem Dwójki w przerwie koncertu inaugurującego tegoroczną edycję wydarzenia. - Cieszę się, że znowu możemy się spotkać w sali NOSPR. Inauguracja to odrodzenie idei naszego festiwalu po trzech latach, ostatni raz widzieliśmy się tutaj w 2019 roku. Festiwal od początku był otwarty na różne epoki historyczne i gatunki, określiłem go kiedyś jako szlachetnie eklektyczny. Każda z edycji była poświęcona pewnej idei, podróż to także zaproszenie na następne lata, które z pewnością przyniosą nam niejedną niespodziankę - mówił.

Coś dla młodszego odbiorcy

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi skierowane są także do młodszej publiczności. - Chodzi nam o przygotowanie jej do korzystania z oferty NOSPR, zaproszenie do sal koncertowych w przyszłości. Kursy dyrygenckie prowadzone przez Marin Alsop na pewno pozostawią trwały ślad w ich uczestnikach - podkreślił gość Dwójki. 

Stały układ programowy

Eugeniusz Knapik mówił o dwóch obliczach festiwalu: symfonicznym i kameralnym. - Od 2015 roku wygląda to tak, że 4-5 z wydarzeń to koncerty symfoniczne, 1-2 to kameralne, 1 chóralny, 1 recital solowy, wieczór pieśni oraz 1 koncert jazzowy. W tym roku nie mamy tego ostatniego, ale festiwal jest trochę krótszy. Rok temu podczas jego planowania nie mieliśmy pewności, jak będą wyglądały możliwości koncertowania. Mniej więcej taki układ programowy chcielibyśmy zachować w przyszłości - powiedział.

Posłuchaj
09:54 Filharmonia Dwójki 12.05.2022 Knapik.mp3 Eugeniusz Knapik: kultura i natura potrzebują równowagi (Filharmonia Dwójki)

 

Tegoroczny program Festiwalu Katowice Kultura Natura osnuty jest wokół tematu podróży w różnych ujęciach. Zabrzmi muzyka, która towarzyszy dalekim wyprawom, jest inspirowana różnorodnością i wspaniałością świata. Pojawią się również muzyczne zapisy filozoficzno-medytacyjnych podróży wewnętrznych.

Festiwal Katowice Kultura zainaugurowała słynna dyrygentka Marin Alsop, której zeszłoroczne koncerty z NOSPR były jednymi z najważniejszych wydarzeń sezonu. Szefowa Wiedeńskiej Symfonicznej Orkiestry Radiowej na początek festiwalu wykonała jeden z największych hitów związanych z tematem podróży – IX Symfonię e-moll "Z nowego świata" Antonína Dvořáka. Żeby nie było aż tak dosłownie, czeską podróż do Ameryki poprzedziła VIII Symfonia fińskiego kompozytora Einojuhaniego Rautavaary oraz Uwertura na orkiestrę Grażyny Bacewicz.

(wykorzystano materiały prasowe)

Festiwal Katowice Kultura Natura odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Rozmawiał: Konrad Handschuh

Gość: prof. Eugeniusz Knapik (pomysłodawca festiwalu Katowice Kultura Natura)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 20.15

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mo

reklama

Czytaj także

Inauguracja Festiwalu Katowice Kultura Natura

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 21:00
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją światowej sławy dyrygentki Marin Alsop zainaugurowała flagowy śląski festiwal muzyki klasycznej Kultura Natura. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmi "Podróż".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż czyli Festiwal Katowice Kultura Natura

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 17:00
- Możemy planować latami wybranie się w podróż marzeń, a możemy też dość impulsywnie zdecydować, że wyruszamy. Podróże mogą być geograficzne lub wewnętrzne. I - prawdę mówiąc - te wszystkie skojarzenia z podróżą chcieliśmy ująć w festiwalu - mówiła w Dwójce dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - Ewa Bogusz-Moore. Hasłem przewodnim ruszającego właśnie (12.05) Festiwalu Kultura Natura jest właśnie podróż.
rozwiń zwiń