Dwójka w Krynicy-Zdroju. Tu niósł się śpiew Jana Kiepury

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 17:10
- Jan Kiepura spopularyzował Krynicę. Jeździł po świecie i wszędzie reklamował nasze uzdrowisko - opowiadał Daniel Lisak podczas plenerowej audycji z cyklu "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej".
Audio
  • "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Spotkanie ze słuchaczami w Krynicy-Zdroju
  • "Dwójka na miejscu" – relacja z audycji w Krynicy-Zdroju (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Spotkanie ze słuchaczami w Krynicy-Zdroju
"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Spotkanie ze słuchaczami w Krynicy-ZdrojuFoto: PR2

W ramach swojej wakacyjnej trasy "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" zawitaliśmy do malowniczej Krynicy-Zdroju, gdzie wspólnie z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o historii tego uzdrowiska. Jednym z najciekawszych wątków związanych z Krynicą-Zdrojem jest historia wybitnego śpiewaka Jana Kiepury, który wyjątkowo upodobał sobie to miasto. - On przyjeżdżał tu pod koniec lat 20., by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - wyjaśnił Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej. - Ponieważ chciał szybko osiągnąć sukces, przyjeżdżał w miejsca, gdzie mógł spotkać różne wpływowe postaci. Do Krynicy zjeżdżali wówczas politycy i biznesmeni, a w ślad za nimi pojawiali się dziennikarze.

Gość audycji podkreślił, że Jan Kiepura zwracał na siebie uwagę, jeżdżąc dorożką po deptaku i śpiewając popularne arie. Śpiewak postanowił też pozostawić po sobie ślad w uzdrowisku i wybudował sanatorium Patria za niebagatelną sumę 3 milionów dolarów. Legenda mówi, że z balkonu sanatorium śpiewał słynne "Brunetki, blondynki".

W audycji odwiedziliśmy sanatorium Patria, a o Janie Kiepurze opowiedział też Dyrektor Artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju Tadeusz Pszonka.

Ponadto plenerowe studio Dwójki odwiedził dr Zdzisław Chuchro, który opowiadał o właściwości krynickich wód leczniczych. O mniejszości łemkowskiej usłyszeliśmy w rozmowie z poetą Piotrem Trochanowskim i ks. Janem Pipką. O najsłynniejszym malarzu Krynicy – Nikiforze - opowiedzieli Zbigniew Wolanin z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, artystka Celina Kopacka z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krynicy i Władysław Krynicki, który poznał Nikifora. Poza tym o górach i turystyce górskiej w regionie opowiedział Stanisław Winter - szef PTTK w Krynicy-Zdroju.

W audycji nie zabrakło spacerów po Krynicy i wyprawy do przeszłości uzdrowiska zapisanej w radiowych archiwach.

Audycję z plenerowego studia Programu 2 Polskiego Radia z krynickiego deptaka przy Starym Domu Zdrojowym i Muszli Koncertowej poprzedziły liczne atrakcje kulturalne: koncert Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego, warsztaty "Poczuj las wszystkimi zmysłami" (we współpracy z Leśnym Zespołem Doświadczalnym Krynica, pokaz prac i warsztaty plastyczne (we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krynicy-Zdroju), degustacja lokalnych potraw (przygotowana przez Koło Gospodyń), warsztaty plastyczne dla dzieci (we współpracy z Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju), podstawowy kurs poruszania się w górach (we współpracy z PTTK Krynica-Zdrój), prezentacja krynickich wód leczniczych, koncert Moniki Dubel.

***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" 

Prowadzili: Bartosz Panek i Andrzej Sułek

Data emisji: 13.07.2019

Godzina: 15.00

***

W sobotę 20 lipca "Dwójka na miejscu. Znaki Niepodległej" zagości w Pucku. Jest to kolejne miasto, po Zakopanem, w którym zagra "Lato z Radiem Festiwal" 2019. W tym roku Program 2 Polskiego Radia dołączył do tego cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem wydarzenia.

bch

reklama

Czytaj także

"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Maciej Pinkwart: ulubiony temat w Zakopanem to Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 17:21
- Muszę przypomnieć taką rzecz, może niezbyt uświadamianą sobie przez osoby z zewnątrz. Mianowicie istnieje świadomość zewnętrzna i świadomość zakopiańska. To są rzeczy, które nierzadko nie mają ze sobą wspólnych pól znaczeniowych - mówił w Dwójce pisarz, autor przewodników i historyk najpopularniejszego miasta na Podhalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Toruń miastem artystów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 15:33
- Patrząc na cudownie odrestaurowane zabytki i na tętniące życiem miasto uniwersyteckie, rośnie we mnie serce.  Przed laty Toruń był na muzycznej mapie Polski miastem prowincjonalnym, dziś to już przeszłość. Życzę mojemu rodzinnemu miastu pewności siebie i wiary w to, że uda mu się połączyć różne dziedziny sztuk – mówiła w Dwójce wybitna śpiewaczka Jadwiga Rappé.
rozwiń zwiń