Narodowe Czytanie 2019. Adam Zieleniecki: cieszymy się, że mogliśmy zachęcić do prozy Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:36
- To okazja, żeby przypomnieć o pewnych książkach i zachęcić ludzi do czytania. Nawet takimi fragmentami, jak ten, którzy przeczytaliśmy tu z Izą. Myślę, że to bardzo fajna rzecz i przypomniała o opowiadaniu "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza - mówił w Dwójce aktor Białostockiego Teatru Lalek w dniu Narodowego Czytania.
Audio
  • "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". Finałowa audycja z Białegostoku
Dwójka na miejscu w Białymstoku
"Dwójka na miejscu" w BiałymstokuFoto: Polskie Radio

Czytanie prozy Schulza przez Adama Zielenieckiego i Izabelę Marię Wilczewską było jednym z punktów programu finału naszej wakacyjnej, reporterskiej trasy "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39". W trakcie dwugodzinnej, plenerowej audycji z Parku Planty w Białymstoku nasi dziennikarze – Beata Kwiatkowska i Jakub Kukla – przypomnieli, korzystając z archiwalnej prasy, czym żyła stolica Podlasia w 1919 roku. Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, opowiedział o umuzykalnionych siostrach Frankiewiczównych i o życiu artystycznym w Białymstoku. W 160. rocznicę urodzin pochodzącego z tego miasta Ludwika Zamenhofa rozmawialiśmy również o stworzonym przez niego języku esperanto. O swoim rodzinnym mieście mówił także aktor Rafał Rutkowski.

Ponadto wyruszyliśmy w podróż po miejscowych muralach, których jest aż 36, w tym słynna "dziewczynka z konewką". Z kolei o Bolesławie Augustisie, foto-kronikarzu przedwojennego Białegostoku, opowiedział Arkadiusz Puchalski z Galerii im. Ślendzińskich, a jej dyrektorka Jolanta Szczygieł-Rogowska przybliżyła historię miasta w latach 1918-1945.

Audycję poprzedziły występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. koncert folkowej kapeli Batareja, warsztaty wyplatania wianków, zajęcia kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz zabawy graficzne dla dzieci.

A tak zapraszaliśmy na audycję w Białymstoku:

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zapraszała słuchaczy – w każdą sobotę, począwszy od 29 czerwca – na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane były tematy związane m.in. z historią wybranych miejsc. Uczestniczyli w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje były transmitowane na antenie Programu 2. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzili zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

***

Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" 

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Jakub Kukla

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Zamość - rówieśnik Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:00
- Zamość został ulokowany 10 kwietnia 1580 roku, czyli tego samego dnia, co stolica Argentyny. Wcześniej nie było tu żadnej wsi ani miasteczka, tylko bagna i rozlewiska przepływającej nieopodal rzeki Łabuńki - mówił w pelenerowej audycji Dwójki przewodnik Daniel Sabaciński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Jeżowski: Kraków był istotnym miejscem podczas wojny

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 17:36
Wystawa "Bitwa, której nie było" jest przyczynkiem historii Krakowa, szczególnie w tych ostatnich sześciu dniach pokoju i sześciu pierwszych dniach wojny - opowiadał gość audycji "Dwójka na miejscu", kustosz Muzeum Krakowa.
rozwiń zwiń