Bastarda na 85. urodziny Dwójki: szykujemy rzeczy niezwykłe

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 14:25
- Przygotowujemy hity – znane wszystkim melodie, które wykroczyły już poza kontekst filmowy. Zaczniemy międzywojniem, czyli Warsem, i równeż Warsem skończymy, a więc zrobimy taką klamrę koncertów - opowiadał w Dwójce Paweł Szamburski, członek Tria Bastarda, który już 1 marca zagra wyjątkowy koncert na 85. urodziny radiowej Dwójki.
Paweł Szamburski
Paweł SzamburskiFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Trio Bastarda na 85-lecie radiowej Dwójki

2022 to rok wyjątkowy dla Programu 2 Polskiego Radia. Nie tylko ze względu na liczbę dwójek zawartą w jego zapisie, ale przede wszystkim z powodu niezwykłego jubileuszu: Dwójka obchodzi swoje 85. urodziny. Dokładnie 1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę datę przyjmujemy jako dzień urodzin Programu 2 Polskiego Radia, ale świętowanie będzie trwało przez cały rok. 

Radiowa Dwójka 1 marca zaprezentuje szereg wyjątkowych koncertów. Wśród nich pojawi się Trio Bastarda – o godz. 17.00 na scenie Studia S3 zespół zagra znane utwory w nieprzeciętnych aranżacjach. - Zaczniemy przedwojniem. Oczywiście będzie Henryk Wars i muzyka, którą pisał do kultowych filmów. A po drodze utwory Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Matuszkiewicza, Marcina Lorenca, Kazimierza Serockiego, Zbigniewa Preisnera i innych wybitnych nazwisk, które wrzucamy do naszego Bastardowego kociołka - opowiadał Paweł Szamburski.

Improwizowana muzyka filmowa

Muzyk zapewnił, że chociaż utwory ulegną pewnej modyfikacji, tematy filmowe wciąż będą dla słuchaczy rozpoznawalne. - Te tematy będą wrzucone w naszą barwę i interpretację, jednak chcieliśmy zastosować tę tradycyjnie jazzową metodykę interpretacji, czyli temat-improwizacja-temat. Pojawi się klamra w obrębie każdego utworu: pokażemy oryginalną melodię, potem trochę pointerpretujemy i poimprowizujemy po swojemu, zbadamy swoje ścieżki i to, co w nas wzbudza konkretna melodia i jej kontekst. A potem wrócimy, by pokazać na koniec ten piękny temat utworu.

- Słuchacze rozpoznają utwory, które gramy, ale my posługujemy się swoim specyficznym instrumentarium i specyficznym rodzajem pracy oraz myślenia o utworach w ogóle - dodał Paweł Szamburski. - Koncert będzie więc w bardzo Bastardowym filtrze.


Posłuchaj
59:04 2022_02_22 17_59_43_PR2_Teraz_jazz.mp3 Paweł Szamburski o koncercie Tria Bastarda na 85. urodziny radiowej Dwójki (Teraz jazz/Dwójka)

Na transmisję koncertu Tria Bastarda zapraszamy we wtorek 1 marca od godz. 17.00.

***

Tytuł audycji: Teraz jazz

Rozmawiał: Roch Siciński

Gość: Paweł Szamburski

Data emisji: 22.02.2022

Godzina emisji: 18.00

Czytaj także

Jan Ptaszyn Wróblewski: "Trzy kwadranse jazzu" w radiu to moja frajda

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:00
- Jako kwartet trzymamy się od bardzo długiego czasu, z Wojciechem Niedzielą pracuję już chyba ponad 50 lat. Marcin Jahr pojawił się w latach 90., Andrzej Święs jest najmłodszy w zespole. Mamy szeroki repertuar, nawet w czasie koncertu czasami zmienia się jego program, jeśli jakiś klimat podoba się szczególnie, to staramy się iść w tą stronę - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz.PL - Skalpel gra (w kwintecie). Stańko i nie tylko [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 19:15
W cyklu "Jazz.PL" wystąpił zespół Skalpel. W repertuarze koncertu pojawiły się najpopularniejsze utwory z dotychczasowego dorobku wrocławskiego duetu, ale także propozycja premierowa, przygotowana specjalnie na ten koncert, w której wrocławscy artyści wykorzystali solowe nagranie Tomasza Stańki pochodzące z Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń